Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë
Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë
NatyraJanuary 18, 20210

Nga Ajshe Leka, Dietologe Përfitimet shëndetësore nga vitamina K përfshijnë një zemër të shëndetshme, mbrojtje të sistemit imunitar, parandalim të osteoporozës, lehtësim nga dhimbjet menstruale, zvogëlim të rrezikut nga kanceri,…

Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg
Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg
NatyraJanuary 16, 20210

Një ilaç i gjyshes së vjetër i dobishëm për zorrët, por gjithashtu i dobishëm për promovimin e humbjes së peshës është çaji bimor i tretjes me dafinë dhe limon.Një recetë…

10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
NatyraJanuary 11, 20210

Edhe pse shumë njerëz janë krenarë për rrudhat e tyre, si një shenjë e rrugës së tyre të jetës dhe mençurisë së tyre, njerëzit e tjerë nuk janë në gjendje…

Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite
Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite
NatyraJanuary 10, 20210

Dieta e agjërimit në mbrëmje siç është njoftuar nuk përfshin darkën në mënyrë që të sigurohet lehtësia para se të flini, duke siguruar kështu një pushim më të mirë gjatë…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
NatyraJanuary 8, 20210

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…
Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…
NatyraJanuary 7, 20210

“Kjo epidemi na ka dhënë një mësim, në fakt ka nënvizuar se sa i rëndësishëm është një rrjet i mirë epidemiologjik, gjithashtu për t’u përballur me disa raste urgjente të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 20210

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Artikujt e fundit

Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë

Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë

NatyraJanuary 18, 2021

Nga Ajshe Leka, Dietologe Përfitimet shëndetësore nga vitamina K përfshijnë një zemër të shëndetshme, mbrojtje të sistemit imunitar, parandalim të osteoporozës, lehtësim nga dhimbjet menstruale, zvogëlim të rrezikut nga kanceri,…

Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg

Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg

NatyraJanuary 16, 2021

Një ilaç i gjyshes së vjetër i dobishëm për zorrët, por gjithashtu i dobishëm për promovimin e humbjes së peshës është çaji bimor i tretjes me dafinë dhe limon.Një recetë…

10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë

10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë

NatyraJanuary 11, 2021

Edhe pse shumë njerëz janë krenarë për rrudhat e tyre, si një shenjë e rrugës së tyre të jetës dhe mençurisë së tyre, njerëzit e tjerë nuk janë në gjendje…

Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite

Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite

NatyraJanuary 10, 2021

Dieta e agjërimit në mbrëmje siç është njoftuar nuk përfshin darkën në mënyrë që të sigurohet lehtësia para se të flini, duke siguruar kështu një pushim më të mirë gjatë…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin

NatyraJanuary 8, 2021

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…

Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…

NatyraJanuary 7, 2021

“Kjo epidemi na ka dhënë një mësim, në fakt ka nënvizuar se sa i rëndësishëm është një rrjet i mirë epidemiologjik, gjithashtu për t’u përballur me disa raste urgjente të…

Ushqimet Bio

Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg
Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg
NatyraJanuary 16, 2021

Një ilaç i gjyshes së vjetër i dobishëm për zorrët, por gjithashtu i dobishëm për promovimin e humbjes së peshës është çaji bimor i tretjes me dafinë dhe limon.Një recetë…

Panxhari: trajton hipertensionin, përmirëson qarkullimin e gjakut, mbron zemrën dhe trurin
Panxhari: trajton hipertensionin, përmirëson qarkullimin e gjakut, mbron zemrën dhe trurin
NatyraJanuary 6, 2021

Përbërës i zakonshëm në shumë gatime, nga sallatat te supat, është një perime shumë e konsumuar në vendin tonë. Panxhari, përveçse është i shijshëm, është një burim i shkëlqyeshëm ushqyesish:…

Majdanozi: përmison frymëmarrjen, anti-kancerogjen, mbron ADN dhe gjenet tona
Majdanozi: përmison frymëmarrjen, anti-kancerogjen, mbron ADN dhe gjenet tona
NatyraJanuary 5, 2021

Majdanozi është nga me te shkëlqyerit per tretjen duke kaluar dhe shume produkte. Permison frymemarrjen eshte, anti-kancerogjen, përmban tre herë me shume sasinë e vitaminës C se portokalli, dhe dy…

Lëngu i boronicës përmirëson memorien dhe dobi të tjera shëndetësore
Lëngu i boronicës përmirëson memorien dhe dobi të tjera shëndetësore
NatyraJanuary 2, 2021

Pra grupi qe konsumoi lengun e boronices( 2 luge gjelle ne dite) tregoi permiresime ne funksionet konjiktive me 40% dhe permiresim te memories 30%.Rizonanca manjetike tregoi rritje te qarkullimit te…

Çaj i sherebelës me veprim antibakterial dhe antikerpudhor, redukton sheqerin në gjak
Çaj i sherebelës me veprim antibakterial dhe antikerpudhor, redukton sheqerin në gjak
NatyraDecember 26, 2020

Shkenca ka dëshmuar që sherebela ka veprim antibakterial dhe antikerpudhor, freskon dhe forcon, ndihmon kundër dhimbjeve dhe temperaturave te larta, mund të reduktojë nivelin e glukozës në gjak, gjë që…

Qepët: lehtësojnë dhimbjet, parandalojnë kancerin dhe diabetin, ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin
Qepët: lehtësojnë dhimbjet, parandalojnë kancerin dhe diabetin, ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin
NatyraDecember 13, 2020

Ato mund të jenë të verdha, të bardha ose të kuqe dhe janë ndër perimet më të njohura dhe të përdorura në botë. Përbërësit themelorë të shumë përgatitjeve, qepët mund…

Shendeti

Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë
Vitamina K dhe roli i saj në organizmin tonë
NatyraJanuary 18, 2021

Nga Ajshe Leka, Dietologe Përfitimet shëndetësore nga vitamina K përfshijnë një zemër të shëndetshme, mbrojtje të sistemit imunitar, parandalim të osteoporozës, lehtësim nga dhimbjet menstruale, zvogëlim të rrezikut nga kanceri,…

Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite
Dieta e agjërimit në mbrëmje, eleminoni ushqimet e ngurta pas orës 5 pasdite
NatyraJanuary 10, 2021

Dieta e agjërimit në mbrëmje siç është njoftuar nuk përfshin darkën në mënyrë që të sigurohet lehtësia para se të flini, duke siguruar kështu një pushim më të mirë gjatë…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
NatyraJanuary 8, 2021

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…
Një tjetër epidemi do të jetë nga mikrobet rezistente të ilaçeve. Kujdes kur i merrni…
NatyraJanuary 7, 2021

“Kjo epidemi na ka dhënë një mësim, në fakt ka nënvizuar se sa i rëndësishëm është një rrjet i mirë epidemiologjik, gjithashtu për t’u përballur me disa raste urgjente të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Panxhari: trajton hipertensionin, përmirëson qarkullimin e gjakut, mbron zemrën dhe trurin
Panxhari: trajton hipertensionin, përmirëson qarkullimin e gjakut, mbron zemrën dhe trurin
NatyraJanuary 6, 2021

Përbërës i zakonshëm në shumë gatime, nga sallatat te supat, është një perime shumë e konsumuar në vendin tonë. Panxhari, përveçse është i shijshëm, është një burim i shkëlqyeshëm ushqyesish:…

Natyra

E para ishte Femra, pastaj Fjala
E para ishte Femra, pastaj Fjala
NatyraDecember 25, 2020

nga Selim Kurti Ne te gjitha kulturat ku eshte lene e lire te veproje, gruaja vezhgon, vlerëson, zgjedh pavetëdijshëm, shqyrton karakteristikat e ndryshme te burrave qe njeh. Pikerisht ne baze…

Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
NatyraDecember 22, 2020

Dafina është një pemë vendase në Mesdhe dhe që është pjesë e gastronomisë sonë, për shkak të aromës së saj shumë karakteristike. Dafina është gjithashtu një bimë e shkëlqyeshme terapeutike,…

Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
NatyraDecember 13, 2020

Pa dyshim, Babadimri është simboli më i famshëm i Krishtlindjeve dhe festave të fundvitit në përgjithësi, megjithatë, një tjetër simbol i këtyre festave pa dyshim që është edhe ashja -…

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
NatyraDecember 6, 2020

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj! Farat e lulediellit janë një burim i mirë i selenit, i cili është një armik i provuar i kancerit. Ato përmbajnë…

Kivi forcon sistemin imunitar, rregullon nivelet e kolesterolit, lufton hipertensionin
Kivi forcon sistemin imunitar, rregullon nivelet e kolesterolit, lufton hipertensionin
NatyraDecember 2, 2020

🥝 Ekzotike, e ëmbël dhe e thartë dhe e freskët, kivi është një frut që nuk duhet të mungojë në dietën tuaj. Pulpa e saj jeshile dhe farat e zeza…

Hudhra bën mrekullinë për ftohjet, mbron zemrën dhe parandalon diabetin
Hudhra bën mrekullinë për ftohjet, mbron zemrën dhe parandalon diabetin
NatyraNovember 23, 2020

Hudhra – të gjithë e njohim aromen e saj dhe aftësinë e saj për ta bërë frymën paksa aromatike, por a keni ditur për të gjitha përfitimet e mëdha shëndetësore…

Teknologji

Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
NatyraDecember 26, 2020

nga Selim Kurti Ka shkaktuar kaos e alarm lajmi i variantit anglez të Covid-19 –ës, duke i detyruar mjaft vende të ndërmarrin masa të ashpra kundrejt Londrës. Është e nevojshme…

Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
NatyraDecember 22, 2020

Një kompani në Britani prodhon shalle kashmiri 100% të degradueshme. Botanical Inks dhe Bristol Weaving Mill e kanë zbatuar këtë projekt mbi një fushatë mbledhjeje të fondeve, e cila rezultoi…

EMA autorizoi vaksinën Pfizer dhe BioNTech për vendet e BE
EMA autorizoi vaksinën Pfizer dhe BioNTech për vendet e BE
NatyraDecember 21, 2020

Rregullatori i ilaçeve të Evropës autorizoi të hënën vaksinën Pfizer dhe BioNTech për koronavirus për përdorim të kushtëzuar, duke hapur derën për një program të zbatimit në të gjithë Bashkimin…

A e ngjitin sëmundjen të vaksinuarit?
A e ngjitin sëmundjen të vaksinuarit?
NatyraDecember 18, 2020

nga Selim Kurti Mund te jesh ende ngjites, edhe pse vete je mbartes i shendoshe e i vaksinuar kunder Covid-19 -es?Nuk ka ende nje pergjigje nga virologet dhe ekspertet e…

Të dënuar me “varje” nga … Interneti! Pse e mbajmë gjithmonë telefonin në dorë
Të dënuar me “varje” nga … Interneti! Pse e mbajmë gjithmonë telefonin në dorë
NatyraDecember 7, 2020

Nga Selim Kurti Papandehur dhe pabesueshmërisht, ka ardhur dita që, në vend se t’i pyesim fëmijët si e kaluan në shkollë, duhet të pyesim: si e kalove sot online? Sipas…

Sytë duhet të pushojnë çdo 30 minuta. Dilni në ballkon ose kopsht dhe të shikoni vijën…
Sytë duhet të pushojnë çdo 30 minuta. Dilni në ballkon ose kopsht dhe të shikoni vijën…
NatyraNovember 26, 2020

Përdorimi i shtuar i pajisjeve dixhitale gjatë pandemisë së COVID-19 mund të ndikojë negativisht në shëndetin e syve, paralajmëroi sot një mjek i njohur okulistik turk. Atilla Bayer theksoi se…

Ushtrime

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
NatyraOctober 28, 2020

🍊Përfitimet shëndetësore të mandarinës përfshijnë: ◽️Mandarina përmban Vitamina A, B dhe një nivel të lartë të Vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira, parandalon infeksionet, ngërçet…

Michelle Obama: Jetoni një jetë të sukseshme, me dashuri mbi familjen, punën, aktivitetin fizik dhe botën!
Michelle Obama: Jetoni një jetë të sukseshme, me dashuri mbi familjen, punën, aktivitetin fizik dhe botën!
NatyraOctober 24, 2020

Michelle Obama është njëra ndër gratë më të sukseshme në botë, e cila rrezaton energji pozitive, klas dhe punë cdo ditë.“Zakoni im numër një i përditshëm është t’i jap vetes…

A dëshironi muskuj të fortë dhe të shëndetshëm? Atëherë…
A dëshironi muskuj të fortë dhe të shëndetshëm? Atëherë…
NatyraOctober 11, 2020

Punoni me këshillat e një profesionistiNjë trajner personal ose një terapist fizik mund të hartojë një program të përshtatur për nevojat dhe aftësitë tuaja. Në atë mënyrë do të merrni…

Sporti tek fëmijë ndihmon për vetëkontrollin, vetëdijes trupore dhe vetëbesimit
Sporti tek fëmijë ndihmon për vetëkontrollin, vetëdijes trupore dhe vetëbesimit
NatyraOctober 11, 2020

Aktiviteti fizik është thelbësor për fëmijët. Jo vetëm që është një nga mënyrat më të mira për të luftuar kundër mbipeshes, por edhe mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit…

1 orë palestër në javë është e mjaftueshme për të rikthyer metabolizmin tuaj në rrugën e duhur….
1 orë palestër në javë është e mjaftueshme për të rikthyer metabolizmin tuaj në rrugën e duhur….
NatyraAugust 31, 2020

Një orë palestër në javë është e mjaftueshme për të rikthyer metabolizmin tuaj në rrugën e duhur. Me përzierjen e duhur të rutineve, biçikletave ushtrimore, peshave dhe brezave elastikë, parandalohet…

Kujdesi

10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
NatyraJanuary 11, 2021

Edhe pse shumë njerëz janë krenarë për rrudhat e tyre, si një shenjë e rrugës së tyre të jetës dhe mençurisë së tyre, njerëzit e tjerë nuk janë në gjendje…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
NatyraJanuary 8, 2021

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Mbrojtja e lëkurës së fytyrës? Përdorni një maskë me majdanoz
Mbrojtja e lëkurës së fytyrës? Përdorni një maskë me majdanoz
NatyraDecember 24, 2020

Mbrojtja e lëkurës së fytyrës është shumë e rëndësishme për të parandaluar dhe vonuar shfaqjen e njollave, rrudhave dhe puçrrave. Në këtë drejtim, është shumë e rëndësishme të mbash lëkurën…

8 simptoma të duarve që ju sinjalizojnë se diçka nuk po shkon mirë
8 simptoma të duarve që ju sinjalizojnë se diçka nuk po shkon mirë
NatyraDecember 17, 2020

Duart janë ndër pjesët më të ekspozuara të trupit tonë: ato përdoren pothuajse për të gjitha aktivitetet tona të përditshme dhe shpesh, kur shfaqet një simptomë specifike siç është thatësia…

7 dobitë shëndetësore të lakrës së kuqe: me vitamin C, mbron zemrën dhe trurin
7 dobitë shëndetësore të lakrës së kuqe: me vitamin C, mbron zemrën dhe trurin
NatyraDecember 5, 2020

Lakra e kuqe është burim vitaminash & mineralesh dhe sjell një sërë benefitesh për organizmin:✅Ndihmon Shëndetin e Zemrës – Përmban Kalium & Flavonoidin Anticianinë që i jep lakrës ngjyrën e…

Hurma, fruti me përbërje antikanceroze dhe antitumorale. Largojnë mikrobet
Hurma, fruti me përbërje antikanceroze dhe antitumorale. Largojnë mikrobet
NatyraDecember 5, 2020

Hurma është një frut i ëmbël dhe i shijshëm që është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, C dhe B-kompleksit dhe mineraleve të tilla si kaliumi dhe mangani. Ato…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x