10 Faktet më interesante mbi shëndetin dhe trupin tuaj…

10 Faktet më interesante mbi shëndetin dhe trupin tuaj…
 1. Pini diçka të nxehtë për tu qetësuar
  Mençuria konvencionale mund t’ju tregojë se nëse jeni të nxehtë, pirja e diçkaje të ftohtë do të qetësojë trupin tuaj. Sidoqoftë, hulumtimet kanë treguar se në një ditë të nxehtë, pirja e një pije të nxehtë mund të ndihmojë trupin tuaj të qëndrojë i freskët, pasi që trupi prodhon djersë për të qetësuar temperaturën e trupit tuaj.Djersa juaj përbëhet kryesisht nga uji
  Duke folur për djersën, djersa jonë përbëhet kryesisht nga uji – rreth 99 përqind! Se sa djersitemi është unike për secilin individ; faktorë si gjinia dhe/ose mosha mund të kontribuojnë që një person të djersitet pak a shumë.Muskuli më i fortë në trupin tuaj është…
  Fuqia jonë e muskujve mund të matet në mënyra të ndryshme. Nëse i referoheni muskulit që mund të ushtrojë më shumë forcë, atëherë muskujt tuaj të gjuhës dhe, shputës, do të ishin fitues. Sidoqoftë, nëse doni të gjeni muskulin që mund të ushtrojë më shumë presion, atëherë muskuli i nofullës, ose masa, do të ishte më i forti.Më shumë se gjysma e kockave tuaja janë të vendosura në duar dhe këmbë
  Ne kemi lindur me afërsisht 300 kocka dhe kërc, të cilat përfundimisht bashkohen kur të arrijmë moshën e rritur. Trupi i njeriut i rritur përbëhet nga 206 kocka. Nga këto kocka, 106 prej tyre janë të vendosura në duart dhe këmbët tona.Ju fizikisht mund të shihni kolesterol të lartë
  Është e mundur të shihni shenja në trupin tuaj që mund të keni kolesterol të lartë. Xanthelasmata, ose xanthelasma, janë gunga të mbushura me kolesterol që formohen nën lëkurën tuaj. Mund të jetë një tregues i sëmundjes së mundshme të zemrës. Lezionet mund të gjenden në të gjithë trupin dhe kanë tendencë të shfaqen në lëkurën e njerëzve të moshuar me diabet ose sëmundje të tjera të zemrës.Gjërat pa kolesterol mund të jenë të dëmshme për kolesterolin tuaj
  Etiketat e ushqimit mund të thonë se është pa kolesterol, megjithatë, kjo nuk do të thotë që ushqimi është i mirë për nivelet tuaja të kolesterolit.Nëse jeni të lodhur, ushtrimet do t’ju ndihmojnë
  Nëse jeni të lodhur fizikisht, gjëja më e mirë për të bërë është të ushtroni pasi që ajo do t’ju japë më shumë energji sesa të qëndroni të ulur. Studimet kanë zbuluar se gjaku dhe oksigjeni rrjedhin përmes trupit do t’ju japin më shumë energji dhe do të përmirësojnë gjendjen tuaj shpirtërore. Rritja e niveleve të endorfinës mund të kontribuojë në ndjenjën e mirëqenies. Temperatura e ftohtë mund të jetë e mirë për shëndetin tuaj
  Temperaturat më të ftohta mund të ndihmojnë në uljen e alergjive dhe inflamacioneve dhe hulumtimet kanë treguar se mund t’ju ndihmojnë të mendoni më qartë dhe të kryeni më mirë detyrat ditore. Ftohja gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes; mushkonjat që mbartin sëmundje të tilla si Zika, virusi i Nilit Perëndimor dhe malaria nuk janë përreth gjatë sezonit të dimrit. Bananet mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit tuaj
  Një banane ka afërsisht 30% të marrjes suaj ditore të rekomanduar të vitaminës B6. Vitamina B6 ndihmon trurin të prodhojë serotonin, i cili konsiderohet si një stabilizues i humorit, si dhe ju ndihmon të flini dhe të tretni ushqimin. Ngrënia e një banane mund të ndihmojë në lehtësimin e depresionit dhe ankthit duke stimuluar nivelet e serotoninës në trupin tuaj. Optimizmi mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë
  Studimet kanë zbuluar se ekziston një korrelacion midis niveleve të rritjes së optimizmit me uljen e niveleve të vdekjes nga kanceri, sëmundja, infeksioni dhe goditja në tru. Kjo është veçanërisht e vërtetë për rastet e sëmundjeve kardiovaskulare. Ata që kishin nivelet më të larta të optimizmit kishin një rrezik gati 40% më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Përktheu dhe përshtati: Italmed
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x