20 Përfitime të pabesueshme shëndetësore të pirjes së lëngut të majdanozit

20 Përfitime të pabesueshme shëndetësore të pirjes së lëngut të majdanozit

 1. Majdanozi mbron trurin tuaj nga kadmiumi
  Kadmiumi mund të çojë në probleme të zemrës, osteoporozë dhe kancer. Një studim i efektit të lëngut të majdanozit tek minjtë shtatzënë tregoi se një dozë prej “10 g / kg / ditë shfaqi efekte të rëndësishme në neutralizimin dhe zvogëlimin e ndryshimeve të dëmshme për shkak të ekspozimit të Cd gjatë shtatzënisë në aktivitetet e sjelljes, neurotransmetuesit, stresin oksidativ dhe neuronet e trurit .
 2. Majdanozi mund të ndihmojë në luftën kundër kancerit të gjirit
  Majdanozi “përmban një përbërje kimike të quajtur apigenin që dihet se ndihmon në frenimin e rritjes së qelizave të kancerit të gjirit.
 3. Majdanozi forcon kockat
  Dhjetë degë majdanozi janë të mjaftueshme për të arritur dozën tuaj ditore të vitaminës K.” Vitamina K ju ndihmon të mbani kockat tuaja të forta.
 4. Lëngu i majdanozit heq frymëmarrjen e keqe
  Majdanozi vepron si një freskues natyral i frymëmarrjes, veçanërisht pasi keni konsumuar hudhër ose qepë.
 5. Majdanozi është një antioksidant
  Sipas një studimi në Food Research International, majdanozi ka “aktivitete antioksiduese në drejtim të aftësisë zbardhuese të β-karotenit dhe aktivitetit të pastrimit të radikalëve të lirë”.
 6. Majdanozi ndihmon në parandalimin e artrititit
  Lëngu i majdanozit mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të artritit, një inflamacion i nyjeve.
 7. Lëngu i majdanozit punon për shëndetin e fshikëzës urinare
  Përmban kimikate që shkaktojnë tkurrje të muskujve në zorrë dhe fshikëz.Kjo e bën atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të trajtuar UTI-të.
 8. Majdanozi lufton sëmundjet kronike.
  Majdanozi është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i flavonoideve që ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të shumë sëmundjeve kronike, përfshirë kancerin, arterosklerozën, Alzheimerin dhe sëmundjen e Parkinsonit .
 9. Majdanozi mund të përdoret për presion të lartë të gjakut
  Studimet tregojnë se majdanozi është një diuretik i fuqishëm .Diuretikët zvogëlojnë natriumin në gjak dhe shpesh përdoren për të ndihmuar në presionin e lartë të gjakut.
 10. Majdanozi mund të veprojë kundër proteinave të tjera që shkaktojnë kancer
  Ngrënia e majdanozit me ushqime të pjekura në skarë «minimizon (efektet) kancerogjene të aminave heterociklike qebëhen kur proteinat gatuhen në temperatura të larta.
 11. Lëngu i majdanozit ndalon fryrjen
  Majdanozi ndihmon trupin të dëbojë gazin e grumbulluar, duke ndaluar fryrjen.
 12. Majdanozi ndalon efektet toksike të plumbit
  Studimet e majdanozit të bëra tek minjtë, tregojnë se marrja e majdanozit mund të ndalojë disa nga efektet e tmerrshme të helmimit nga plumbi dhe të parandalojë grumbullimin e plumbit në kocka.
 13. Lëngu i majdanozit do të zbutë lëkurën tuaj
  Kolagjeni në majdanoz do të “hekurosë linjat e hollë dhe rrudhat” në fytyrë.
 14. Majdanozi ndihmon zemrën tuaj
  Majdanozi i papërpunuar është shumë i lartë në folatin e vitaminës B, prandaj përzierja e tij në një lëng është mënyra më e mirë për të marrë efektin më të mirë. Folati përfshihet në ruajtjen e niveleve normale të aminoacideve homocisteinë, e cila është e rëndësishme duke pasur parasysh që nivelet e ngritura shoqërohen me sëmundje kardiovaskulare.
 15. Lëngu i majdanozit ndihmon në mpiksjen
  Për shkak të vitaminës K të lartë, majdanozi është efektiv për të ndihmuar në mpiksjen e gjakut.
 16. Majdanozi është një suplement i mirë për ilaçet diabetike
  Një studim i ekstrakteve të majdanozit tek minjtë diabetikë zbuloi se këto ekstrakte mund të përdoren potencialisht me terapi me insulinë për të minimizuar efektet e saj anësore dhe për të përmirësuar trajtimin e T1 dhe ndoshta sëmundjeve të tjera të lidhura me stresin oksidativ.
 17. Majdanozi ndihmon sytë tuaj
  Majdanozi është një burim i vitaminës A me bazë bimore.Marrja adekuate e vitaminës A siguron shëndetin optimal të syve tanë, duke parandaluar tharjen, verbërinë e natës dhe kataraktin.
 18. Lëngu i majdanozit mund të ndihmojë në dhimbjet menstruale.
  Majdanozi ka efekte të dobishme në mitër.
 19. Lëngu i majdanozit ndihmon tretjen
  Përbërësit e dobishëm të majdanozit e bëjnë atë një ndihmë të shkëlqyeshme për tretjen e ushqimit.
 20. Rrit sistemin imunitar
  Majdanozi përmban mjaft vitaminë C, e cila ndihmon floren e shendetshme të zorrëve.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x