Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër

Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër

Pa dyshim, Babadimri është simboli më i famshëm i Krishtlindjeve dhe festave të fundvitit në përgjithësi, megjithatë, një tjetër simbol i këtyre festave pa dyshim që është edhe ashja – shkurre e viseve malore që rritet edhe si bimë për zbukurim.

E, arsyeja kryesore pse ashja është bërë simbol i Krishtlindjeve duket se është aftësia e kësaj bime për t’i ruajtur ngjyrat e saj e shndritshme edhe gjatë dimrit. Si rrjedhojë, tash e një kohë të gjatë, njerëzit, të cilët i festojnë festat e Krishtlindjeve, e shfrytëzojnë këtë periudhë të vitit për t’i dekoruar dyert me tyre me këtë barishte.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x