Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg

Çaji i dafinës me limon, një ilaç për gjithë sistemin tretës. Hiqni 4 kg


Një ilaç i gjyshes së vjetër i dobishëm për zorrët, por gjithashtu i dobishëm për promovimin e humbjes së peshës është çaji bimor i tretjes me dafinë dhe limon.Një recetë që përdor dy përbërës me veprime të fuqishme të shëndetshme të afta për të: eliminuar gazin e zorrëve, qetësimin e dhimbjeve të stomakut, mbrojtjen e mukozave të stomakut.
Përveç se është një ilaç për të gjithë sistemin e zorrëve, çaji bimor tretës i dafinës dhe limonit kryen edhe një detyrë tjetër të vlefshme: ju bën të humbni 4 kilogramë në javë.Pra, është një ilaç natyral i treguar për të mbështetur tretjen e mirë dhe për të nxitur humbjen e peshës.
Nuk duhet harruar që nëse nuk tretni mirë, ose nëse nuk rivendosni ekuilibrin e duhur të zorrëve, përfundoni duke dobësuar florën bakteriale dhe gjithashtu ngadalësoni metabolizmin.Ekzistojnë disa efekte që lidhen me tretjen e dobët, të cilat theksohen duke filluar nga pamja e lëkurës që duket më me pak gjalleri dhe e prekur nga ndryshime ne lekure si pucrra etj..
Gjithashtu në zorrë ne priremi të prekemi nga: ënjtje, dhimbje barku, një ndjenjë e rëndë, ndryshime të zorrëve.
Nuk duhet të neglizhohet se mbajtja e njëjtë e ujit është një pasojë e drejtpërdrejtë e tretjes së dobët si dhe akumulimit të peshës.
Për të mbështetur tretjen e mirë, këshillohet që të konsumoni rregullisht gjethen e dafinës dhe çajin e limonit, i cili shfrytëzon të gjitha vetitë e bimës aromatike, që dihet të jetë jo vetëm një tretës natyral.Në fakt, dafina është gjithashtu një antiseptik i fuqishëm, rekomandohet gjithashtu kundër ftohjeve dhe sëmundjeve të frymëmarrjes.Përveç kësaj, bima njihet me një veprim antispasmodik, kundërvepron me gazin e zorrëve dhe rekomandohet gjithashtu në rast të lodhjes fizike dhe pagjumësisë
Nga ana e tij, limoni ofron jo vetëm vetitë e tij imunostimuluese dhe antiseptike por edhe ato tretëse.
Fuqia e tij e madhe tretëse është për shkak të acidit limoni të limonit, duke vepruar gjithashtu si: anti-fermentim, antioksidant, detoksifikues.

Për të përgatitur çaj bimor tretës të dafinës dhe limonit, i cili gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë shpejt, ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

500 ml ujë
lëng i një limoni organik
3-4 gjethe dafine
një copë e vogël rrënjë e freskët xhenxhefili (opsionale)
Hidhni ujin në një tenxhere së bashku me gjethen e dafinës dhe xhenxhefilin dhe vendoseni në zjarr për të zierë, duke e lënë të ziejë për 15 minuta.Pastaj mund të fikni flakën për të lënë të ftohtë çaji bimor, i cili duhet të pihet i ngrohtë pasi ta filtroni, duke shtuar në fund lëngun e limonit.Çaji bimor tretës me dafinë dhe limon rekomandohet gjithashtu si një detoks dhe pije relaksuese, si dhe është një kurë natyrale, e gjitha që përshpejton tretjen.

Rekomandohet të pini çajin bimor pas drekës dhe në mëngjes me stomak bosh, në këtë rast lejon uljen efektive të urisë.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x