Këshilla për ngjyrat që duhet të mbizotërojnë në shtëpinë tuaj, e bardha…

Këshilla për ngjyrat që duhet të mbizotërojnë në shtëpinë tuaj, e bardha…

Besoni apo jo, zgjedhjet që bëni kur vendosni se si do të duket shtëpia juaj kanë një efekt të dokumentuar në emocionet dhe perceptimet tuaja. Ngjyra e mureve në kuzhinën tuaj mund të jetë duke kontribuar në ankthin tuaj dhe marka juaj e kolltukut mund t’i bëjë të tjerët të supozojnë se jeni i zhurmshëm. Dëshironi të siguroheni që shtëpia juaj po jep përshtypjen e duhur? Lexoni për më shumë informacion në lidhje me anën psikologjike të dekorit.

Përdorni këtë informacion për të krijuar një model që funksionon për ju – brenda dhe jashtë. Zgjedhja e ngjyrave ndikon në gjendjen tuaj shpirtërore. Nuk është për t’u habitur që ngjyra është një përbërës kryesor i mënyrës se si e përjetojmë botën përreth nesh. Ndërsa filloni të konceptoni dizajnin e brendshëm të shtëpisë tuaj, sigurohuni që po përdorni ngjyra në mënyra që përshtaten me tonin që dëshironi të krijoni në hapësirë. Psikologjia moderne e ngjyrave daton zanafillën e saj në fillim të shekullit të 19-të. Këto janë kuptimet e ngjyrave në hapsirat e arkitekturës shtëpiake.

🔴E kuqja: Simbolizon fuqinë dhe pasionin. Mund të përdoret për të ngrohur hapësirat dhe për t’i bërë ata të ndjehen më intim.
🟠Portokalli: Ofron një goditje energjie dhe inovacioni. Përdoret më mirë si theks sepse shumë mund t’i lërë njerëzit të ndihen të mbingarkuar.
🟡E verdha: Shoqërohet me lumturinë, krijimin dhe krijimtarinë. Funksionon mirë në kombinim me një neutral qetësues dhe në dhoma me shumë dritë natyrore për të krijuar një mjedis paqësor.
🟢E gjelbërta: E njohur për cilësitë qetësuese. E gjelbra është zgjedhja perfekte për një holl apo hyrje sepse lehtëson kalimin nga jashtë.
🔵E kaltërta: Përjetëson ndjenjat e qetësisë dhe freskisë. Eshtë një përshtatje e mirë për zona me trafik të lartë si kuzhina dhe banjo.
🟣Vjollcë: Lidh mbretërinë dhe luksin. Vjollca është një zgjedhje e shkëlqyeshme për dhomat e ndenjes zyrtare ose dhomat e gjumit master sepse shton një ajër të sofistikimit të harlisur.
⚪️Gri: Jep një ndjenjë relaksimi dhe qetësie. Përdorni gri në hapësira si zyra shtëpie ose banjo.
🟤Kafe: Si jeshilja, rrënjët natyrale të kafe i japin asaj një prekje relaksuese. Zgjidhni atë për dhomat ku mblidhet familja dhe grupimet e mobiljeve që do të nxisin biseda.
⚫️E zeza: Një pohim i fuqisë. Përdorni të zezën për pjesët e deklarimit që dëshironi të tërheqni syrin.
⚪️E bardha: Lidh një ndjenjë pastërtie dhe pastërtie. Greatshtë e shkëlqyeshme për përcaktimin e një hapësire, por përdorni të bardhën në lidhje me ngjyrat e tjera pasi që shumë lexohen si sterile.

Mos harroni, kur zgjidhni cilat ngjyra të përfshini në brendësinë tuaj, tre zgjedhje janë më të mira se një. Zgjidhni një neutral për sendet më të mëdha si muret dhe dyshemetë, një ngjyrë më të qetë për mobiljet dhe sendet e tjera të guximshme. Pastaj, zgjidhni një ngjyrë të tretë më dramatike për t’u shfaqur në pajisjet dhe dekorimet e deklaratave tuaja.

Një tjetër element i rëndësishëm është përceptimi i hapësirës, për të siguruar që dhomat të jenë sa më miqësore me përdoruesit. Përdorni truke vizuale për të ndryshuar mënyrën sesi të tjerët e shohin hapësirën përreth tyre. Nëse dëshironi që një dhomë në shtëpinë tuaj të duket më e madhe, zgjidhni mobilje që janë me madhësi dhe më të zbehta, vendosni një pasqyrë të madhe në murin e pasëm dhe krijoni thellësi me varëse muri. Njerëzit që duan hapësirën e tyre të ndihen tërheqëse duhet të qëndrojnë në një paletë me ngjyra të ngrohta, të krijojnë grupe intime me mobilje dhe të ofrojnë shumë ndriçim të ambientit.

Burimi: MyMove

.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x