Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
NatyraFebruary 21, 2021

Luleshtrydhet e egra janë anëtare te familjes së trëndafilave, dhe në fakt lulet e saj të vogla, të bardha, secila i ngjan një trëndafili të vogël. Ekzistojnë një numër shpjegimesh…

Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
NatyraFebruary 15, 2021

Kungull i njomë është një ushqim shumë alkalik që është një nga perimet më të buta dhe më të lehta për tu tretur. Kungulli i njomë është një burim i…

E para ishte Femra, pastaj Fjala
E para ishte Femra, pastaj Fjala
NatyraDecember 25, 2020

nga Selim Kurti Ne te gjitha kulturat ku eshte lene e lire te veproje, gruaja vezhgon, vlerëson, zgjedh pavetëdijshëm, shqyrton karakteristikat e ndryshme te burrave qe njeh. Pikerisht ne baze…

Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
NatyraDecember 22, 2020

Dafina është një pemë vendase në Mesdhe dhe që është pjesë e gastronomisë sonë, për shkak të aromës së saj shumë karakteristike. Dafina është gjithashtu një bimë e shkëlqyeshme terapeutike,…

Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
NatyraDecember 13, 2020

Pa dyshim, Babadimri është simboli më i famshëm i Krishtlindjeve dhe festave të fundvitit në përgjithësi, megjithatë, një tjetër simbol i këtyre festave pa dyshim që është edhe ashja -…

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
NatyraDecember 6, 2020

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj! Farat e lulediellit janë një burim i mirë i selenit, i cili është një armik i provuar i kancerit. Ato përmbajnë…

Kivi forcon sistemin imunitar, rregullon nivelet e kolesterolit, lufton hipertensionin
Kivi forcon sistemin imunitar, rregullon nivelet e kolesterolit, lufton hipertensionin
NatyraDecember 2, 2020

🥝 Ekzotike, e ëmbël dhe e thartë dhe e freskët, kivi është një frut që nuk duhet të mungojë në dietën tuaj. Pulpa e saj jeshile dhe farat e zeza…

Hudhra bën mrekullinë për ftohjet, mbron zemrën dhe parandalon diabetin
Hudhra bën mrekullinë për ftohjet, mbron zemrën dhe parandalon diabetin
NatyraNovember 23, 2020

Hudhra – të gjithë e njohim aromen e saj dhe aftësinë e saj për ta bërë frymën paksa aromatike, por a keni ditur për të gjitha përfitimet e mëdha shëndetësore…