Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e mjekësisë tradicionale. Më poshtë shpjegojmë pse.
Marrë nga fermentimi i produkteve të tilla si patate, hurma, manaferra, mjaltë, birrë dhe drithëra, është ajo e mollëve që përdoret më shumë në ilaçet natyrale.

▫️Rifreskon frymëmarrjen
Uthulla e mollës mund të përdoret si një gargarë natyrore. Ka veti antibakteriale dhe është një ilaç i shkëlqyeshëm për erën e keqe të gojës.

▫️Lehtëson refluksin gastrik
Një lugë gjelle uthull molle në ditë mund të ndihmojë në lehtësimin e të gjitha simptomave të bezdisshme të refluksit të stomakut.

▫️Diarre
Ata që vuajnë nga diarre të shpeshta për shkak të infeksioneve bakteriale mund të përdorin uthull molle për të lehtësuar simptomat dhe për të zvogëluar praninë e parazitëve.

▫️Dispepsi
Një lugë uthull molle, e kombinuar me një nga mjalti i bletës dhe e marrë gjysmë ore para një vakti të rëndë, mund të ndihmojë në parandalimin e dispepsisë.

▫️Lemza
Pak njerëz e dinë atë, por uthulla e mollës është një nga mjetet më të mira për lemza të bezdisshme.

▫️Morrat
Nëse aplikohet direkt në flokë dhe lihet të veprojë për 5 minuta, menjëherë para larjes me shampo, eliminon morrat.

▫️Lëkura
Ata që vuajnë nga ekzema, pezmatimi ose lëkura e thatë, duke aplikuar pak uthull molle në zonat me interes mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.

▫️Glukoza
Uthulla e mollës ka përfitime të mëdha në nivelet e glukozës në gjak. Eshtë një ilaç i shkëlqyeshëm për parandalimin ose kontrollimin e diabetit.

▫️Kolesteroli dhe hipertensioni
Nëse merret shpesh dhe kombinohet me një dietë të shëndetshme dhe aktivitet fizik, uthulla e mollës mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe hipertensionit.

▫️Pesha
Uthulla e mollës promovon detoksifikimin e trupit dhe ndihmon në djegien e dhjamit të tepërt.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x