Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID
Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID
NatyraMarch 3, 20210

Gjatë vitit të fundit, studiuesit kanë studiuar faktorët e rrezikut për COVID-19. Një prej tyre? Grupi i gjakut. Sipas një numri studimesh ekziston një grup gjakut në veçanti që duket…

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
NatyraMarch 3, 20210

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin
Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin
NatyraMarch 1, 20210

Sulmi i panikut lind në mendje dhe prek trupin, përbëhet nga një përzierje shpërthyese ankthi dhe emocionesh të pa metabolizuara dhe duke shtuar një spërkatje të mendimeve katastrofike, “kokteji” është…

Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide
Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide
NatyraMarch 1, 20210

Hipertiroidizmi është një çrregullim i karakterizuar nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide (tiroksina, T4 dhe triiodotironina, T3). Mund të ketë një origjinë autoimune dhe është më e…

10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…
10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…
NatyraFebruary 28, 20210

Vera është afër per pak muaj, dhe shumë pyesin se si mund të humbin peshë në mënyrë të sigurt…Nëse po kërkoni të humbni peshë, ose të bëheni më të mirë…

Çfarë dua për veten time?
Çfarë dua për veten time?
NatyraFebruary 28, 20210

Thjesht qetësi, asgjë më shumë.Nuk më intereson jeta luksoze, rrobat “firmato”….Jo,këto nuk janë gjërat që më bëjnë të lumtur. Unë jam nga ata njerëz që kënaqen me pak.Mua më mjafton…

Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
NatyraFebruary 27, 20210

Vaj i farave te kungullit për qëllime mjekësore përdoren tashmë mijëra vite.Eshte burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminë K. Zbuloni përparësitë shëndetësore të farave të…

Artikujt e fundit

Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID

Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID

NatyraMarch 3, 2021

Gjatë vitit të fundit, studiuesit kanë studiuar faktorët e rrezikut për COVID-19. Një prej tyre? Grupi i gjakut. Sipas një numri studimesh ekziston një grup gjakut në veçanti që duket…

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut

NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin

Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin

NatyraMarch 1, 2021

Sulmi i panikut lind në mendje dhe prek trupin, përbëhet nga një përzierje shpërthyese ankthi dhe emocionesh të pa metabolizuara dhe duke shtuar një spërkatje të mendimeve katastrofike, “kokteji” është…

Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide

Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide

NatyraMarch 1, 2021

Hipertiroidizmi është një çrregullim i karakterizuar nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide (tiroksina, T4 dhe triiodotironina, T3). Mund të ketë një origjinë autoimune dhe është më e…

10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…

10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…

NatyraFebruary 28, 2021

Vera është afër per pak muaj, dhe shumë pyesin se si mund të humbin peshë në mënyrë të sigurt…Nëse po kërkoni të humbni peshë, ose të bëheni më të mirë…

Çfarë dua për veten time?

Çfarë dua për veten time?

NatyraFebruary 28, 2021

Thjesht qetësi, asgjë më shumë.Nuk më intereson jeta luksoze, rrobat “firmato”….Jo,këto nuk janë gjërat që më bëjnë të lumtur. Unë jam nga ata njerëz që kënaqen me pak.Mua më mjafton…

Ushqimet Bio

Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
NatyraFebruary 27, 2021

Vaj i farave te kungullit për qëllime mjekësore përdoren tashmë mijëra vite.Eshte burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminë K. Zbuloni përparësitë shëndetësore të farave të…

Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…
Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…
NatyraFebruary 24, 2021

🍋 Nëse po mendoni se për çfarë bën mirë limoni, dijeni se përfitimet e këtij fruti janë me të vërtetë të pafund.Falë përmbajtjes së vitaminave dhe kripërave minerale, ju ndihmon…

Arrat Braziliane përmbajnë sasi të lartë kalorish, vitaminash, antioksidantësh dhe mineralesh
Arrat Braziliane përmbajnë sasi të lartë kalorish, vitaminash, antioksidantësh dhe mineralesh
NatyraFebruary 19, 2021

Arrat braziliane janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave të plota dhe acideve yndyrore omega-6 si dhe vitaminave E & B-kompleks dhe minerale si selen, zink dhe mangan.Ato janë një…

Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
NatyraFebruary 15, 2021

Kungull i njomë është një ushqim shumë alkalik që është një nga perimet më të buta dhe më të lehta për tu tretur. Kungulli i njomë është një burim i…

Çaji i zi, 10 përfitimet në shëndet. Sipas studimeve shkencore
Çaji i zi, 10 përfitimet në shëndet. Sipas studimeve shkencore
NatyraFebruary 3, 2021

Përveç ujit, çaji i zi është një nga pijet më të konsumuara në botë. Vjen nga bima Camellia sinensis dhe shpesh është e përzier me bimë të tjera për aromë…

Vlerat ushqimore të karrotave. Mbron gratë nga kanceri i gjirit
Vlerat ushqimore të karrotave. Mbron gratë nga kanceri i gjirit
NatyraJanuary 31, 2021

🥕 Karrotat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, vitaminës C, vitaminës K, kaliumit dhe fibrave, dhe kjo është vetëm maja e ajsbergut ushqyes. Beta-karotina – përbërja që i…

Shendeti

Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID
Zbulohet grupi i gjakut që ka rrezik më të ulët nga COVID
NatyraMarch 3, 2021

Gjatë vitit të fundit, studiuesit kanë studiuar faktorët e rrezikut për COVID-19. Një prej tyre? Grupi i gjakut. Sipas një numri studimesh ekziston një grup gjakut në veçanti që duket…

Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin
Çfarë e shkakton sulmin e panikut dhe si ta tejkaloni shumë shpejt ankthin
NatyraMarch 1, 2021

Sulmi i panikut lind në mendje dhe prek trupin, përbëhet nga një përzierje shpërthyese ankthi dhe emocionesh të pa metabolizuara dhe duke shtuar një spërkatje të mendimeve katastrofike, “kokteji” është…

Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide
Hipertiroidizmi: çrregullim nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide
NatyraMarch 1, 2021

Hipertiroidizmi është një çrregullim i karakterizuar nga prania e sasive të tepruara të hormoneve tiroide (tiroksina, T4 dhe triiodotironina, T3). Mund të ketë një origjinë autoimune dhe është më e…

10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…
10 mënyra për të humbur peshë në mënyrë të sigurt…
NatyraFebruary 28, 2021

Vera është afër per pak muaj, dhe shumë pyesin se si mund të humbin peshë në mënyrë të sigurt…Nëse po kërkoni të humbni peshë, ose të bëheni më të mirë…

Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
NatyraFebruary 27, 2021

Vaj i farave te kungullit për qëllime mjekësore përdoren tashmë mijëra vite.Eshte burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminë K. Zbuloni përparësitë shëndetësore të farave të…

Për një gjumë të mirë: qumësht dhe çarja bimorë
Për një gjumë të mirë: qumësht dhe çarja bimorë
NatyraFebruary 17, 2021

Ne të gjithë përpiqemi, por është praktikisht e pamundur të bini në gjumë shpejt, edhe kur jemi shumë të lodhur. Shpesh mungesa e gjumit na ben që ditën tjetër të…

Natyra

Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
NatyraFebruary 21, 2021

Luleshtrydhet e egra janë anëtare te familjes së trëndafilave, dhe në fakt lulet e saj të vogla, të bardha, secila i ngjan një trëndafili të vogël. Ekzistojnë një numër shpjegimesh…

Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
NatyraFebruary 15, 2021

Kungull i njomë është një ushqim shumë alkalik që është një nga perimet më të buta dhe më të lehta për tu tretur. Kungulli i njomë është një burim i…

E para ishte Femra, pastaj Fjala
E para ishte Femra, pastaj Fjala
NatyraDecember 25, 2020

nga Selim Kurti Ne te gjitha kulturat ku eshte lene e lire te veproje, gruaja vezhgon, vlerëson, zgjedh pavetëdijshëm, shqyrton karakteristikat e ndryshme te burrave qe njeh. Pikerisht ne baze…

Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
NatyraDecember 22, 2020

Dafina është një pemë vendase në Mesdhe dhe që është pjesë e gastronomisë sonë, për shkak të aromës së saj shumë karakteristike. Dafina është gjithashtu një bimë e shkëlqyeshme terapeutike,…

Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
Ashja, pema simbol i Krishtlindjeve. Ja arsyeja pse pëlqehet në dimër
NatyraDecember 13, 2020

Pa dyshim, Babadimri është simboli më i famshëm i Krishtlindjeve dhe festave të fundvitit në përgjithësi, megjithatë, një tjetër simbol i këtyre festave pa dyshim që është edhe ashja -…

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj: forcojnë kockat, zbut nervat, ul stresin
NatyraDecember 6, 2020

Farat e lulediellit janë një dhuratë për shëndetin tuaj! Farat e lulediellit janë një burim i mirë i selenit, i cili është një armik i provuar i kancerit. Ato përmbajnë…

Teknologji

Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
NatyraJanuary 27, 2021

Tirana International Airport (TIA) ka njoftuar uljen e tarifës së pasagjerit dhe ka bërë të ditur një plan ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e…

Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
NatyraDecember 26, 2020

nga Selim Kurti Ka shkaktuar kaos e alarm lajmi i variantit anglez të Covid-19 –ës, duke i detyruar mjaft vende të ndërmarrin masa të ashpra kundrejt Londrës. Është e nevojshme…

Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
NatyraDecember 22, 2020

Një kompani në Britani prodhon shalle kashmiri 100% të degradueshme. Botanical Inks dhe Bristol Weaving Mill e kanë zbatuar këtë projekt mbi një fushatë mbledhjeje të fondeve, e cila rezultoi…

EMA autorizoi vaksinën Pfizer dhe BioNTech për vendet e BE
EMA autorizoi vaksinën Pfizer dhe BioNTech për vendet e BE
NatyraDecember 21, 2020

Rregullatori i ilaçeve të Evropës autorizoi të hënën vaksinën Pfizer dhe BioNTech për koronavirus për përdorim të kushtëzuar, duke hapur derën për një program të zbatimit në të gjithë Bashkimin…

A e ngjitin sëmundjen të vaksinuarit?
A e ngjitin sëmundjen të vaksinuarit?
NatyraDecember 18, 2020

nga Selim Kurti Mund te jesh ende ngjites, edhe pse vete je mbartes i shendoshe e i vaksinuar kunder Covid-19 -es?Nuk ka ende nje pergjigje nga virologet dhe ekspertet e…

Të dënuar me “varje” nga … Interneti! Pse e mbajmë gjithmonë telefonin në dorë
Të dënuar me “varje” nga … Interneti! Pse e mbajmë gjithmonë telefonin në dorë
NatyraDecember 7, 2020

Nga Selim Kurti Papandehur dhe pabesueshmërisht, ka ardhur dita që, në vend se t’i pyesim fëmijët si e kaluan në shkollë, duhet të pyesim: si e kalove sot online? Sipas…

Ushtrime

Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
NatyraJanuary 29, 2021

🚶‍♀️🏃‍♀️ Përfitimet e ecjes së shpejtë një ose dy orë për sa i përket shëndetit janë të dukshme. Çfarë është e mirë nga te ecurit shpejt? Le të zbulojmë së…

5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
NatyraJanuary 27, 2021

🧠 Në botën e sotme, ndihet sikur ju tërhiqeni vazhdimisht në shume drejtime të ndryshme. Ka kërkesa në punë, afate për t’u përmbushur dhe një shef i keq për të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
NatyraOctober 28, 2020

🍊Përfitimet shëndetësore të mandarinës përfshijnë: ◽️Mandarina përmban Vitamina A, B dhe një nivel të lartë të Vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira, parandalon infeksionet, ngërçet…

Michelle Obama: Jetoni një jetë të sukseshme, me dashuri mbi familjen, punën, aktivitetin fizik dhe botën!
Michelle Obama: Jetoni një jetë të sukseshme, me dashuri mbi familjen, punën, aktivitetin fizik dhe botën!
NatyraOctober 24, 2020

Michelle Obama është njëra ndër gratë më të sukseshme në botë, e cila rrezaton energji pozitive, klas dhe punë cdo ditë.“Zakoni im numër një i përditshëm është t’i jap vetes…

A dëshironi muskuj të fortë dhe të shëndetshëm? Atëherë…
A dëshironi muskuj të fortë dhe të shëndetshëm? Atëherë…
NatyraOctober 11, 2020

Punoni me këshillat e një profesionistiNjë trajner personal ose një terapist fizik mund të hartojë një program të përshtatur për nevojat dhe aftësitë tuaja. Në atë mënyrë do të merrni…

Kujdesi

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
NatyraFebruary 8, 2021

Perfitimet shëndetësore te uthulles se molles.▫️Diuretik▫️Antibakteriale▫️Ndihmon tretjen▫️Promovon asimilimin e ushqimit▫️Redukton ënjtjen e barkut▫️Alkaliziuese▫️Veprim Anti-inflamator▫️Stimulon sistemin imunitar Tek uthulla e molles gjejmë një fibër që është veçanërisht e rëndësishme për procesin…

5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave
5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave
NatyraFebruary 7, 2021

Pavarësisht nëse lëkura juaj po tregon shenjat e para të plakjes ose më tej gjatë procesit të plakjes, ka të ngjarë të jeni duke kërkuar mënyra për të zvogëluar dhe…

10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
10 minuta krem karrote për të eleminuar rrudhat në fytyrë
NatyraJanuary 11, 2021

Edhe pse shumë njerëz janë krenarë për rrudhat e tyre, si një shenjë e rrugës së tyre të jetës dhe mençurisë së tyre, njerëzit e tjerë nuk janë në gjendje…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
NatyraJanuary 8, 2021

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Mbrojtja e lëkurës së fytyrës? Përdorni një maskë me majdanoz
Mbrojtja e lëkurës së fytyrës? Përdorni një maskë me majdanoz
NatyraDecember 24, 2020

Mbrojtja e lëkurës së fytyrës është shumë e rëndësishme për të parandaluar dhe vonuar shfaqjen e njollave, rrudhave dhe puçrrave. Në këtë drejtim, është shumë e rëndësishme të mbash lëkurën…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x