Shkecëtarët zbulojnë përfitimet shëndetësore të puthjeve…

Shkecëtarët zbulojnë përfitimet shëndetësore të puthjeve…

Me kaosin e përditshëm që përjetojnë kaq shumë njerëz, është e lehtë të harrosh gjërat e vogla që ke dashur dikur – gjëra të vogla si puthja. Puthja bën më shumë për mirëqenien tuaj sesa mund të mendoni sepse ajo gjithashtu ka një gamë të madhe të përfitimeve shëndetësore.

Pra, nëse doni të bëheni heroi juaj i shëndetit, është koha të kapni shkëlqimin e buzëve dhe të filloni t’i vendosni disa buzëqeshje të buzëve dikujt që doni.

Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore që mund të prisni të merrni nga puthjet.

▫️Higjiena më e mirë e dhëmbëve Mund të duket kundër-intuitive, por puthja në të vërtetë përmirëson higjienën tuaj të dhëmbëve dhe e bën gojën më të pastër. Dhe nuk është vetëm sepse lani me shume dhembet për te patur frymë të freskët; kjo është për shkak se puthja rrit sasinë e pështymës që prodhoni, e cila “lan” bakteret dhe nuk lejon krijimin e pllakave. Kjo i mban dhembet te bardhe si perla dhe gojën tuaj më të freskët.

▫️Kur puthni dikë, truri juaj natyrshëm prodhon oksitocinë, një hormon i lidhur me lidhjen, lindjen e fëmijës dhe ndjenjat e afërsisë. Kjo jo vetëm që ju bën të dëshironi të puthni personin që po puthni më shumë, por gjithashtu zvogëlon stresin dhe lufton kortizolin, i njohur gjithashtu si hormoni i stresit. Pra, nëse ndiheni të stresuar, në vend që të kërkoni një Xanax, drejtohuni partnerit tuaj dhe afroni buzët tek ai. DO NDIHENI ME MIRE!

▫️Kur putheni me pasion, ka një rritje të sasisë së serotoninës dhe dopaminës në tru dhe në të gjithë trupin. Këta neurotransmetues shoqërohen me optimizëm, eufori dhe ndjenja lumturie dhe mirëqenieje. Ato janë gjithashtu kimikatet e synuara nga shumë ilace kundër depresionit, që do të thotë se puthja mund të jetë po aq e dobishme sa Prozac ose Zoloft.

Pavarësisht nëse po kërkoni të keni një buzëqeshje më të ndritshme, të zvogëloni stresin tuaj, ose thjesht të ndjeheni më mirë, provojeni puthjen.
Sipas Dr. Nandi, është një nga mënyrat më të lehta dhe më të përballueshme për t’u bërë heroi juaj i shëndetit.
Për të marrë përfitimin më të madh nga puthja, bëjeni të paktën 30 sekonda në ditë.

Puthni rregullisht dhe shpesh; minimumi bëjeni atë në mëngjes para punës, kur të shkoni në shtëpi dhe para gjumit natën .
Puthja shpesh ka një efekt të ngjashëm në tru si meditimi .

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x