Thonjtë e brishtë sinjalizojnë, mungesë të disa mineraleve dhe vitaminave

Thonjtë e brishtë sinjalizojnë, mungesë të disa mineraleve dhe vitaminave

.

🥛 Kaciumi:
Ushqime themelore të pasura me kalcium, të tilla si qumështi dhe produktet e qumështit, soja, frutat e thata, raketa, radikoja, kallamarët, anchovies.

🥕 Vitamina H
Biotina, ose vitamina H, e cila gjendet në shumë perime, nuk duhet të mungojë: karota, domate, spinaq, fasule dhe bizele të thata. Vitamina H është gjithashtu e pranishme në fruta, për shembull në mollë. Përmbahet gjithashtu në djathëra, vezë të plota dhe peshq të detit.

🥑Perime
Një dietë e pasur me fruta dhe perime sigurisht që ju ben mire thonjve, pasi vitaminat dhe elementët gjurmë të dobishëm për t’i forcuar ato janë të pranishme me bollëk në perime.

🥚Keratina
Disa aminoacide të pasura me squfur, të tilla si cistina dhe metionina, përbërësit thelbësorë të keratinave, pra proteinat e thonjve, gjenden në të bardhën e vezës, merlucin dhe peshqit e tjerë dhe në parmezan.

🧈Vaj ulliri ose bajame të ëmbël
Eshtë gjithashtu e dobishme të lyeni thonjtë me pak me vaj ulliri ose gjalp shea ose gjalpë kakao dhe t’i lyeni çdo mbrëmje me vaj bajame të ëmbël .

🧤Doreza(dorashka) thonjtë e brishtë
Ekspertët rekomandojnë gjithashtu mbajtjen e dorezave kur bien në kontakt me substanca agresive, të tilla si detergjentët e ndryshem dhe nuk është e nevojshme të përdorni manikyrin derisa thonjte te jene perseri te shëndetshem.

Për më tepër, është e nevojshme të shmangni heqjen e pjesëve te manikyrit për të mos dëmtuar më tej pllakën e thonjve. Për të hequr pjesët e shtresuara këshillohet të përdorni një aceton jo shumë agresiv, megjithatë, duke pasur parasysh që përdorimi i tij nuk duhet të jetë i shpeshtë, në mënyrë që të mos hollohet dhe të sulmohet siperfaqja e thonjve

Po nëse problemi vazhdon?
Ju mund të merrni shtesa ushqimore me të njëjtët elementë gjurmë që gjenden në thonjtë, përkatësisht hekur, zink dhe selen.Mund të jetë gjithashtu e nevojshme të plotësoni mungesën e vitaminave B6, C, E, biotinës dhe aminoacideve të tilla si acid glutamik, cistinë, metioninë dhe argininë.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x