5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave

5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave

Pavarësisht nëse lëkura juaj po tregon shenjat e para të plakjes ose më tej gjatë procesit të plakjes, ka të ngjarë të jeni duke kërkuar mënyra për të zvogëluar dhe parandaluar rrudhat. Ndërsa shumë njerëz zgjedhin injeksione Botox dhe mbushës të lëkurës, ato metoda janë të rrezikshme dhe jo domosdoshmërisht japin rezultatet më të mira afatgjata.
Për fat të mirë, ka mundësi më të natyrshme që mund t’ju ndihmojnë të dukeni aq i ri sa ndiheni.
Përdorni ndonjë nga këto ilaçe natyrore në shtëpi për të parandaluar dhe zvogëluar shfaqjen e rrudhave.

▫️VAJ ULLIRI
Vaji i ullirit është një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve (si vitaminat A dhe E) që luftojnë radikalet e lira që dëmtojnë lëkurën. Ju mund ta aplikoni lokalisht dhe ta përfshini në dietën tuaj për të ndihmuar në parandalimin dhe zvogëlimin e rrudhave. Përdoret si një vaj masazhi, duke e aplikuar në lëkurë dhe hidraton, riparon dhe madje rigjeneron qelizat e lëkurës. Përdorni vaj ulliri në gatim dhe në sallata për një lëkurë më të mirë dhe më rinore.

▫️KASTRAVECI
Beni një maskë të lehtë për fytyrën! Përdorni një blender për të përzier kastravec, gjethe mente dhe 1 të bardhë veze. Vendoseni në fytyrë dhe qafë. E bardha e vezës shtrëngon lëkurën tuaj ndërsa kastraveci nxjerr shkëlqimin nga brenda. Ky kombinim siguron një efekt të shkëlqyeshëm për zvogëlimin e rrudhave.

▫️DOMATE
Domatet janë një ilaç shumë efektiv në shtëpi pasi përmbajnë likopen, të cilin studiuesit kanë zbuluar se e bën lëkurën më pak të ndjeshme ndaj rrezeve ultravjollcë. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i beta-karotenit i cili mbron lëkurën nga dëmtimi i diellit (një nga shkaqet kryesore të rrudhave!). Përfshijini në planin tuaj ushqimor për të bere lëkurën tuaj më të terhequr. Ju gjithashtu mund të aplikoni tulin e domateve në fytyrën dhe qafën tuaj për një lëkurë të ndritshme të menjëhershme dhe me pamje më të re.

▫️GINGER
I mbushur me antioksidantë, xhenxhefili ndihmon në frenimin e prishjes së elastinës, një nga shkaqet kryesore të rrudhave dhe vijave të holla. Përzieni një majë xhenxhefili të integruar me një lugë gjelle mjaltë. Ju mund ta shijoni këtë çdo ditë. Pini çaj xhenxhefili dy herë në ditë.

▫️BAJAMET
Bajamet janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, vitaminës E, hekurit, zinkut, kalciumit, acidit folik dhe acidit oleik. Ky kombinim i fuqishëm mund të ngadalësojë procesin e plakjes dhe të trajtojë rrudhat. Lini disa bajame në qumësht të papërpunuar brenda natës.
Në mëngjes, jua hiqni lëkurën dhe bluani bajamet si një pastë të trashë. Vendosni pastën në lëkurën tuaj (madje edhe nën sytë tuaj për të hequr qafe qarqet e errëta). Lëreni të veprojë për 20-30 minuta, pastaj lajeni me ujë të vakët.
Masazhoni vajin e bajames në lëkurën tuaj për të shmangur shenjat e plakjes.
Mos harroni ta bëni jetën e shëndetshme pjesë të çdo dite!

▫️Gjithmonë mbani krem mbrojtës… sidomos mes orës 10 dhe 2 pasdite kur dielli është më i fortë.
▫️Qëndroni të hidratuar. Pini 2-3 litra ujë në ditë për shëndet më të mirë dhe lëkurë me shkëlqim.
▫️Lani fytyrën para gjumit dhe shpëlajeni tërësisht. Mbetjet e sapunit mund të thajnë lëkurën tuaj dhe të intensifikojnë shfaqjen e rrudhave.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x