7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj

I përdorur kryesisht në gatim, vaji i kokosit është një produkt që vitet e fundit ka fituar gjithashtu popullaritet të madh në zona të tjera, siç janë produktet kozmetikë, për shkak të vetive dhe cilësive të tij të shumta.

Ky përbërës i shkëlqyeshëm natyral mund të përdoret në një mori situatash të ndryshme, nga rrudhat te pamja dhe shëndeti i flokëve, dhe mund të garantojë rezultate të shkëlqyera pa ndonjë efekt anësor dhe pa dëmtuar lëkurën dhe flokët.

▫️Pastrues i make up.
Përveç heqjes së përbërjes, vaji i kokosit ushqen thellësisht dhe hidraton qerpikët dhe lëkurën. Vendosni disa pika vaj kokosi në fytyrën tuaj dhe përdoreni atë sikur të ishte një pastrues .

▫️Exfoliation.
Vaji i kokosit dhe sheqeri, përveç që janë dy përbërës për përgatitjen e një ëmbëlsire, shndërrohen në shtresuesin e përsosur për lëkurën. Vaji hidraton dhe largon papastërtitë në lëkurë, ndërsa sheqeri ndihmon kundër poreve të bllokuara. Përzieni dy pjesë të barabarta të vajit të kokosit dhe sheqerit dhe përdoreni për të shtresuar lëkurën.

▫️Maskë flokësh.
Vendosni pak vaj kokosi nga mesi i fijeve deri në skajet, pastaj lëreni të pushojë për rreth një orë para se ta shpëlani. Kjo maskë ndihmon në lagështimin e flokëve dhe shtimin e vëllimit.

▫️Rrudhat.
Falë vetive antioksiduese, vaji i kokosit është një nga mjetet shëruese më efektive për rrudhat. Vendosni një sasi të vogël në të gjithë fytyrën tuaj dhe prisni 20 minuta para se ta shpëlani me shumë ujë.

▫️Balsam buzësh.
Përzieni dy sasi të barabarta të vajit të kokosit dhe dyllit të bletës për të përgatitur një balsam natyral të buzëve, i hidraton ato dhe parandalon carjen e tyre.

▫️Psoriaza.
Një sasi e vogël e vajit të kokosit të aplikuar direkt në zonën e prekur ndihmon në lehtësimin dhe trajtimin e psoriazës.

▫️Thembra të demtuara.
Për shkak të thithjes së ngadaltë, vaji i kokosit ndihmon në eliminimin e thembrave të thata dhe të plasaritura. Vendoseni çdo natë para se të flini dhe vishni çorape.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x