Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit

Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit

Dafina është një pemë vendase në Mesdhe dhe që është pjesë e gastronomisë sonë, për shkak të aromës së saj shumë karakteristike. Dafina është gjithashtu një bimë e shkëlqyeshme terapeutike, e cila stimulon sistemin e tretjes dhe ka veti karminative, ekspektorante, antirheumatike, diuretike dhe dermatologjike.

Eshtë shumë efektive në parandalimin dhe trajtimin e shumë kushteve shëndetësore, veçanërisht të lidhura me tretjen. Gjithashtu, duke pasur një efekt relaksues, është e shkëlqyeshme për lehtësimin e ankthit dhe stresit.

Më poshtë po rendisim përfitimet kryesore të dafinës:

👄 Ndihmon në promovimin e tretjes, duke mbështetur mëlçinë dhe parandaluar aciditetin dhe spazmat e zorrëve;
🥶 Mund të lehtësojë simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit dhe gjendjeve të tjera të sistemit të frymëmarrjes;
🩸 Eshtë e dobishme në trajtimin e aterosklerozës dhe përmirëson qarkullimin e gjakut;
🦵 Ndihmon në luftimin e sëmundjeve reumatike, lehtësimin e dhimbjeve dhe zvogëlimin e inflamacionit;
👩Lehtëson simptomat e cikleve të dhimbshme menstruale;
💧 Nxit dëbimin e lëngjeve të tepërta, pastrimin e toksinave dhe mbetjeve;
👩‍🦳Mund të përdoret për të mbrojtur lëkurën e kokës nga zbokthi dhe ndryshime të tjera që mund të shkaktojnë rënie të flokëve.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x