Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale

Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale

Gjethja e hithrës është një adaptogen yll, ideal për të mbështetur trupat tanë gjatë periudhave të stresit. Gjethja e hithrës përmban një oqean të gjerë me më shumë se 700 fitokimikate të pazbuluara.Eshtë jetëdhënëse dhe ndihmon në zgjatjen e jetës, është një anti-inflamator i mahnitshëm për organet e lodhura dhe përmban alkaloide shëruese që ende nuk janë zbuluar përmes kërkimit shkencor.

Në raste të panumërta kur sistemi riprodhues i një gruaje konsiderohet problemi, të tilla si kur bëhet fjalë për shëndetin hormonal, janë me të vërtetë veshkat ato që kanë nevojë për ndihmë pasi gjëndrat mbiveshkore ndajnë punën në mënyrë të barabartë për prodhimin e estrogjenit, progesteronit dhe testosteronit tek gratë. Kjo është ajo ku fleta e hithrës mund të ndihmojë. Ky ushqim i egër kundër rrezatimit është i mahnitshëm për përkëdheljen e gjëndrave mbiveshkore dhe anëtarëve të tjerë të sistemit endokrin që janë të mbingarkuara, të mbingarkuara dhe të lodhur shumë. Meqenëse vezoret janë pjesë e sistemit endokrin, hithra është një fitore – ndihmon në adresimin e burimeve të shumta të përçarjes së hormoneve në të njëjtën kohë.

Gjethja e hithrës është bima e fundit riprodhuese e të gjitha kohërave, veçanërisht për gratë. Ndihmon në rritjen e prodhimit të vezës duke mbështetur hormonin stimulues të folikulit që është përbërës për prodhimin e një vezore, dhe gjithashtu shpëton trupin nga estrogjenet toksike që kanë hyrë nga burime të jashtme të tilla si plastika dhe pesticidet. E pasur me barëra për ndërtimin e kockave dhe mbrojtjen e kockave të tilla si silicë, fleta e hithrës ka gjithashtu më shumë se 40 minerale gjurmë në gjendjet e tyre më bioaktive, të bio-disponueshme dhe të asimilueshme. E gjithë kjo, plus hithra është e dobishme si një qetësues i fuqishëm i dhimbjeve që rrit aftësinë tonë për të lulëzuar.

Si ta përdorni?
Konsumoni gjethen e hithrës në një tinkturë pa alkool ose si çaj hithre.

Për më shumë informacion mbi vetitë shëruese të gjethes së hithrës dhe simptomat dhe kushtet me të cilat mund të ndihmojë, shikoni librin më të shitur të New York Times, Ushqime Mjekësore Mesatare që Ndryshojnë Jetën: Ruajeni veten dhe ata që doni me fuqitë shëruese të fshehura të Frutave dhe Perimeve, dhe librat e tjerë në serinë Medical Medium.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x