Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut

Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut

Vitaminat janë të domosdoshme për organizmin. Megjithatë, a e dini në cilat ushqime t’i gjeni ato?
Vitamina A/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Patatet e ëmbla, karrotat, spinaqi, drithërat e pasuruara. Përmirëson shikimin, sistemin imunitar dhe sistemin riprodhues.
Vitamina B1 (thiamina)/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Krundet, drithërat e plotë, produktet e miellit, buka. Ndihmon organizmin të përpunojë karbohidratet dhe disa proteina
Vitamin B2 (riboflavina)/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Qumështi, produktet e bukës, drithërat e pasuruar. Ndihmon në transformimin e ushqimit në energji dhe në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.
Vitamina E/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Drithërat e pasuruar, farat e lulediellit, bajamet, gjalpi i kikirikut, vajrat vegjetalë. Ndihmon kundër dëmtimit të qelizave.
Vitamina K/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Zarzavatet dhe barishtet si spinaqi, brokoli, lakrat e vogla dhe lakra.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x