Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur reçelë dhe embelsira.

Të ulta në kalori dhe të pasura me lëndë ushqyese, luleshtrydhet kryesisht përbëhen nga uji dhe karbohidratet, por edhe nga vitaminat thelbësore si C.

Luleshtrydhet janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në rregullimin e proceseve të tretjes dhe zvogëlojnë ndjenjën e urisë.

Ky frut i shkëlqyeshëm ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq, falë acidit askorbik, lecinës dhe pektinës që përmbahet në të.

Luleshtrydhet janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik. Ato kanë veti të jashtëzakonshme antioksiduese dhe anti-inflamatore dhe përmbajnë sasi të konsiderueshme mangani.

Vitamina K, magnez dhe kalium në luleshtrydhe ndihmojnë në forcimin e kockave dhe parandalojnë osteoporozën.

Luleshtrydhet gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të syve dhe zvogëlojnë rrezikun e degjenerimit makular.

Duke qenë të ulta në kalori dhe të lartë në nitrate, luleshtrydhet janë shumë të dobishme në dietat e humbjes së peshës. Ato ndihmojnë në uljen e oreksit, stimulojnë qarkullimin e gjakut dhe forcojnë imunitetin.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x