Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale

Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale


Luleshtrydhet e egra janë anëtare te familjes së trëndafilave, dhe në fakt lulet e saj të vogla, të bardha, secila i ngjan një trëndafili të vogël. Ekzistojnë një numër shpjegimesh për emrin e luleshtrydhes, disa prej të cilave i referohen zakonit të saj në rritje: bimët e luleshtrydheve “shpërndahen” ose shtrihen mbi tokë, dhe ” streha ” u bë “kashtë”. Ose emri mund të rrjedhë nga emri popullor i “sir ay berry”, i cili përsëri i referohet zakonit natyror të bimës.
Fragaria vesca L. zakonisht gjendet në tokat pyjore dhe gardhet në vendet më të ftohta evropiane si Suedia, Franca dhe Britania; specie të tjera të gjinisë ndodhen në Amerikën e Veriut, me Fragaria virginiana që është autoktone në Kanada dhe më pjellorja në Amerikën e Veriut. Vendasit amerikanë përdorën lloje të ndryshme të bimës në mënyrë medicinale
Regjistrimi më i hershëm i asaj që u quajt “stroeberie” gjendet në një listë të bimëve saksone të shekullit të dhjetë të es. Deri në vitin 1300, luleshtrydhet e egra ishin nën kultivim në disa kopshte. Në 1573, poeti dhe fermeri anglez Thomas Tusser përmendi luleshtrydhen e egër në Pesëqind Pikat e Mirëqenies: “Gruaja në kopshtin tënd dhe më vendos një komplot me rrënjët e luleshtrydheve nga më të mirat për t’u marrë. Një rritje e tillë jashtë vendit, midis ferrave në dru, të zgjedhura mirë, rezulton e shkëlqyeshme. ” Në shekullin e shtatëmbëdhjetë, shitësit ambulantë, kryesisht gra, do të bërtisnin “rrudha strapi” ndërsa ata grumbullonin frutat nëpër rrugët e Londrës.
Luleshtrydhja e eger ështe antibakteriale, antioksiduese, antivirale, astringente, tretëse, diuretike dhe laksative. Përmbajtja e frutave në hekur dhe vitaminë C i bën ata per anemi dhe lodhje të mirë, duke luftuar infeksionet dhe ulur kolesterolin. Ato janë gjithashtu pastruese, aq të përshtatshme për trajtimin e artritit, reumatizmit, dhimbjeve të kyçeve, përdhes dhe gurëve në veshka. Acidi folik që ato përmbajnë është i dobishëm në përgatitjen për shtatzëninë dhe për tre muajt e parë të saj. Një çaj i bërë me gjethe luleshtrydhe do të stimulojë dizenterinë e lehtësuar të liverand. Luleshtrydhja e rendomte shumohen lehtësisht nga deget e tyre (stolonet), të cilët ku secili ka sistemin e vet rrënjor. Këto mund të hiqen nga bimët gjatë gjithë sezonit të rritjes, nga pranvera në vjeshtë, për mbjellje ne kubik.
Bimët e formuara më së miri kanë te percaktuar një pjese toke për vete .Luleshtrydhja e eger pëlqen të rritet pranë fasuleve, maruleve dhe spinaqit, por nuk lulëzojnë pranë borzilokut
Frutat vilen kur të jene gati dhe gjethet priten në fillim të verës për tharje.
Njerëzit alergjikë ndaj aspirinës gjithashtu kanë tendencë të jenë alergjikë ndaj frutave dhe perimeve të shumta, duke përfshirë luleshtrydhet, si dhe shumë produkte kozmetikë dhe ilaçe. Përbërësit përgjegjës janë salicilatet. Luleshtrydhet e egra janë shumë më të vogla dhe të ëmbla se ato të kultivuara. Të dyja mund të bëhen recel,, konserva, dhe shurupe. Ato përdoren shpesh të freskëta për të zbukuruar ëmbëlsira dhe torta. Luleshtrydhet mund të thahen për shtim të mueslit dhe drithërave të tjerë në mëngjes.
Gjethet mund të përdoren në një zierje për vetitë e tyre astringjente; përdoren si toner për lëkurën me vaj. Fruti i pjekur lehtëson djegien nga dielli dhe mund të lehtësojë lëkurën. Luleshtrydhet e pulpuara dhe pak sodë buke mund të përdoren për të hequr njollat nga dhëmbët (me veprim të acidit malik) dhe për t’i zbardhur ato.

Burimi: Qendra e Kerkimit Mjedisor

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x