Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?
Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?
NatyraMay 2, 20210

Niveli i lart i sheqerit në gjak shkakton: Urinim të shpeshtë Veshkat duhet të punojnë më shumë se normalisht për të procesuar sheqerin e tepërt në gjak. Në këtë moment…

Mësim për jetën nga një gjarpër, dy pyetje dhe një nxitje për reflektim
Mësim për jetën nga një gjarpër, dy pyetje dhe një nxitje për reflektim
NatyraMay 1, 20210

nga Silvana Kola-Loka Gjarpri e ndërron lëkurën afërsisht çdo muaj. Arsyet janë dy.Së pari, sepse trupi i tij mund të rritet vetëm duke dalë nga lëkura e vjetër. Së dyti…

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
NatyraApril 30, 20210

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…

Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes
Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes
NatyraApril 23, 20210

nga Selim Kurti “Fytyra eshte pasqyre e mendjes. Mjaftojne syte per te rrefyer sekretet e zemres”, thoshte Jeronimi, me shume se 1 600 vite me pare.Jo vetem! Shume njerez e…

Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?
Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?
NatyraApril 14, 20210

Me poshte gjeni disa këshilla për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të shfrytëzuar në maksimum këtë muaj të bekuar. *Pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë, nga Iftari…

Portokalli me shegë, miti që mbijeton
Portokalli me shegë, miti që mbijeton
NatyraApril 10, 20210

nga Selim Kurti Pothuaj gjithë njerëzit e zakonshëm besojnë se portokalli me shije të athët dhe i kuq si shega, është fryt i shartimit të shegës me portokall ose i…

Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
NatyraMarch 29, 20210

Vetëm dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin. Ja se si – dhe si mund t’i ndihmoni ata të zhvillojnë këto aftësi.…

Artikujt e fundit

Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?

Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?

NatyraMay 2, 2021

Niveli i lart i sheqerit në gjak shkakton: Urinim të shpeshtë Veshkat duhet të punojnë më shumë se normalisht për të procesuar sheqerin e tepërt në gjak. Në këtë moment…

Mësim për jetën nga një gjarpër, dy pyetje dhe një nxitje për reflektim

Mësim për jetën nga një gjarpër, dy pyetje dhe një nxitje për reflektim

NatyraMay 1, 2021

nga Silvana Kola-Loka Gjarpri e ndërron lëkurën afërsisht çdo muaj. Arsyet janë dy.Së pari, sepse trupi i tij mund të rritet vetëm duke dalë nga lëkura e vjetër. Së dyti…

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë

NatyraApril 30, 2021

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…

Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes

Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes

NatyraApril 23, 2021

nga Selim Kurti “Fytyra eshte pasqyre e mendjes. Mjaftojne syte per te rrefyer sekretet e zemres”, thoshte Jeronimi, me shume se 1 600 vite me pare.Jo vetem! Shume njerez e…

Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?

Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?

NatyraApril 14, 2021

Me poshte gjeni disa këshilla për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të shfrytëzuar në maksimum këtë muaj të bekuar. *Pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë, nga Iftari…

Portokalli me shegë, miti që mbijeton

Portokalli me shegë, miti që mbijeton

NatyraApril 10, 2021

nga Selim Kurti Pothuaj gjithë njerëzit e zakonshëm besojnë se portokalli me shije të athët dhe i kuq si shega, është fryt i shartimit të shegës me portokall ose i…

Ushqimet Bio

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
NatyraApril 30, 2021

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…

Portokalli me shegë, miti që mbijeton
Portokalli me shegë, miti që mbijeton
NatyraApril 10, 2021

nga Selim Kurti Pothuaj gjithë njerëzit e zakonshëm besojnë se portokalli me shije të athët dhe i kuq si shega, është fryt i shartimit të shegës me portokall ose i…

Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut
Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut
NatyraMarch 13, 2021

Vitaminat janë të domosdoshme për organizmin. Megjithatë, a e dini në cilat ushqime t’i gjeni ato?Vitamina A/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Patatet e ëmbla, karrotat, spinaqi, drithërat e pasuruara.…

Karakteristikat terapeutike të bimës aromatike të Rozmarinës…
Karakteristikat terapeutike të bimës aromatike të Rozmarinës…
NatyraMarch 11, 2021

Një nga bimët aromatike dhe medicinale më të përdorura, rozmarina vlerësohet në kuzhinë për aromën e saj të pagabueshme dhe shijen e saj të shijshme. Pak njerëz e dinë që…

Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
Vaji i farave të kungullit kundër kancerit dhe shëndet për prostatën
NatyraFebruary 27, 2021

Vaj i farave te kungullit për qëllime mjekësore përdoren tashmë mijëra vite.Eshte burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminë K. Zbuloni përparësitë shëndetësore të farave të…

Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…
Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…
NatyraFebruary 24, 2021

🍋 Nëse po mendoni se për çfarë bën mirë limoni, dijeni se përfitimet e këtij fruti janë me të vërtetë të pafund.Falë përmbajtjes së vitaminave dhe kripërave minerale, ju ndihmon…

Shendeti

Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?
Urinim i shpeshtë, etje, tharje goje…Si ndikon niveli i sheqerit në trupin tuaj?
NatyraMay 2, 2021

Niveli i lart i sheqerit në gjak shkakton: Urinim të shpeshtë Veshkat duhet të punojnë më shumë se normalisht për të procesuar sheqerin e tepërt në gjak. Në këtë moment…

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
NatyraApril 30, 2021

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…

Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes
Fytyra nuk është pasqyrë e mendjes
NatyraApril 23, 2021

nga Selim Kurti “Fytyra eshte pasqyre e mendjes. Mjaftojne syte per te rrefyer sekretet e zemres”, thoshte Jeronimi, me shume se 1 600 vite me pare.Jo vetem! Shume njerez e…

Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?
Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë Ramazan-it?
NatyraApril 14, 2021

Me poshte gjeni disa këshilla për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të shfrytëzuar në maksimum këtë muaj të bekuar. *Pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë, nga Iftari…

Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
NatyraMarch 24, 2021

Një vaksinë e koronavirusit që ekziston në formë pilule mund të hyjë në fazat e para të provave klinike këtë vit.Oravax, kompania që punon mbi substancën, njoftoi në një njoftim…

Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
NatyraMarch 14, 2021

Kohët e fundit shkenca ka bërë një zbulim të veçantë e cila lidhet me mënyrën sesi duhet të pihet uji. Kjo duket e çuditshme por pozita e trupit dhe e…

Natyra

Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
NatyraMarch 14, 2021

Kohët e fundit shkenca ka bërë një zbulim të veçantë e cila lidhet me mënyrën sesi duhet të pihet uji. Kjo duket e çuditshme por pozita e trupit dhe e…

Udhëtarë të përkohshëm në një karvan jo të përhershëm
Udhëtarë të përkohshëm në një karvan jo të përhershëm
NatyraMarch 12, 2021

nga Selim Kurti Eshte nje liber i botuar se fundmi ne shqip. Perkthyer mjeshterisht prej Vladimir Banushit.Nje koncentrat i historise “totale”, pra i ngjarjeve me te rendesishme qe kane ndodhur…

Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
NatyraFebruary 21, 2021

Luleshtrydhet e egra janë anëtare te familjes së trëndafilave, dhe në fakt lulet e saj të vogla, të bardha, secila i ngjan një trëndafili të vogël. Ekzistojnë një numër shpjegimesh…

Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
NatyraFebruary 15, 2021

Kungull i njomë është një ushqim shumë alkalik që është një nga perimet më të buta dhe më të lehta për tu tretur. Kungulli i njomë është një burim i…

E para ishte Femra, pastaj Fjala
E para ishte Femra, pastaj Fjala
NatyraDecember 25, 2020

nga Selim Kurti Ne te gjitha kulturat ku eshte lene e lire te veproje, gruaja vezhgon, vlerëson, zgjedh pavetëdijshëm, shqyrton karakteristikat e ndryshme te burrave qe njeh. Pikerisht ne baze…

Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
Gjethja dafinës lehtëson simptomat e ftohjeve dhe gripit, si dhe bronkitit
NatyraDecember 22, 2020

Dafina është një pemë vendase në Mesdhe dhe që është pjesë e gastronomisë sonë, për shkak të aromës së saj shumë karakteristike. Dafina është gjithashtu një bimë e shkëlqyeshme terapeutike,…

Teknologji

Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
NatyraMarch 29, 2021

Vetëm dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin. Ja se si – dhe si mund t’i ndihmoni ata të zhvillojnë këto aftësi.…

Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
NatyraMarch 24, 2021

Një vaksinë e koronavirusit që ekziston në formë pilule mund të hyjë në fazat e para të provave klinike këtë vit.Oravax, kompania që punon mbi substancën, njoftoi në një njoftim…

Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
NatyraMarch 16, 2021

nga Selim Kurti Kushdo e ka kaluar semundjen prej SARS-CoV-2 dhe eshte sheruar – lehtesisht a me mundim – prej Covidit, vuan nje dileme tjeter: sa kohe mund te jem…

Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
NatyraJanuary 27, 2021

Tirana International Airport (TIA) ka njoftuar uljen e tarifës së pasagjerit dhe ka bërë të ditur një plan ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e…

Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
Një sinjal pozitiv nga varianti anglez të Covid-19
NatyraDecember 26, 2020

nga Selim Kurti Ka shkaktuar kaos e alarm lajmi i variantit anglez të Covid-19 –ës, duke i detyruar mjaft vende të ndërmarrin masa të ashpra kundrejt Londrës. Është e nevojshme…

Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
Prodhohet shalli i kashmirit 100% të degradueshme
NatyraDecember 22, 2020

Një kompani në Britani prodhon shalle kashmiri 100% të degradueshme. Botanical Inks dhe Bristol Weaving Mill e kanë zbatuar këtë projekt mbi një fushatë mbledhjeje të fondeve, e cila rezultoi…

Ushtrime

Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
NatyraMarch 9, 2021

Miliona njerez po luftojnë me shtimin e peshës dhe prapëseprapë çfarë fshihet pas kësaj çështje gjithëpërfshirëse është ende e panjohur në komunitetet mjekësore konvencionale dhe shëndetësore alternative. Pothuajse ekskluzivisht, do…

9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
NatyraMarch 6, 2021

Imazhi juaj është më i rëndësishmiBëni shtrëngimin e dorës tuaj fortë. Mos u mundoni të prisni dorën e personit tjetër, por përpiquni ta shtrëngoni fort në përshëndetje. Bëni thembrat tuaja…

Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
NatyraJanuary 29, 2021

🚶‍♀️🏃‍♀️ Përfitimet e ecjes së shpejtë një ose dy orë për sa i përket shëndetit janë të dukshme. Çfarë është e mirë nga te ecurit shpejt? Le të zbulojmë së…

5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
NatyraJanuary 27, 2021

🧠 Në botën e sotme, ndihet sikur ju tërhiqeni vazhdimisht në shume drejtime të ndryshme. Ka kërkesa në punë, afate për t’u përmbushur dhe një shef i keq për të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
NatyraOctober 28, 2020

🍊Përfitimet shëndetësore të mandarinës përfshijnë: ◽️Mandarina përmban Vitamina A, B dhe një nivel të lartë të Vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira, parandalon infeksionet, ngërçet…

Kujdesi

“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
NatyraMarch 26, 2021

Autori: Yogesh Kumar “Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve. Jo më pak!Bukuria e moshes rinore vlerësohet vetëm në kulturën moderne sepse nuk paraqet aq shumë kërcënim shpirtëror…

Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
NatyraMarch 17, 2021

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të përsosur, dhe disa nga truket që përdorin për të arritur këtë janë mjaft të pazakonta. Por nëse nuk jeni gati…

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
NatyraMarch 15, 2021

I përdorur kryesisht në gatim, vaji i kokosit është një produkt që vitet e fundit ka fituar gjithashtu popullaritet të madh në zona të tjera, siç janë produktet kozmetikë, për…

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
NatyraFebruary 8, 2021

Perfitimet shëndetësore te uthulles se molles.▫️Diuretik▫️Antibakteriale▫️Ndihmon tretjen▫️Promovon asimilimin e ushqimit▫️Redukton ënjtjen e barkut▫️Alkaliziuese▫️Veprim Anti-inflamator▫️Stimulon sistemin imunitar Tek uthulla e molles gjejmë një fibër që është veçanërisht e rëndësishme për procesin…

5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave
5 ilaçe natyrore për të parandaluar shfaqjen e rrudhave
NatyraFebruary 7, 2021

Pavarësisht nëse lëkura juaj po tregon shenjat e para të plakjes ose më tej gjatë procesit të plakjes, ka të ngjarë të jeni duke kërkuar mënyra për të zvogëluar dhe…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x