Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit
Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit
NatyraJune 12, 20210

Nga Altin Joka/Megjithëse shoqëria jonë është e vetëdijshme për rreziqet shëndetësore të varësisë nga ilaçet e forta,ilaçet që po bëjnë më shumë dëm gjenden në ushqimin tonë. Shumica prej nesh…

Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
NatyraJune 11, 20210

Pjatalarësja është një nga pajisjet më të njohura: nuk ka asgjë më të përshtatshme, pasi të keni shërbyer një darkë të shkëlqyeshme, sesa të mos shqetësoheni se duhet të lani…

Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit
Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit
NatyraJune 10, 20210

Supë pule konsiderohet si një pjatë dietike, e cila rekomandohet për pacientët në procesin e rehabilitimit nga sëmundjet serioze dhe për fëmijët në procesin e rritjes dhe zhvillimit. Për disa…

A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?
A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?
NatyraJune 5, 20210

Nëse po atëherë duhet të dini se kjo ka disa arsye pse ndodh. Mpirja vjen si pasojë e lodhjes kur keni aktivitet fizik, por kur juve keni pushuar dhe keni…

Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
NatyraJune 5, 20210

Ka shumë çajra dhe infuzione që ju ndihmojnë të humbni peshë, dhe çaji i kamomilit është një prej tyre. Është një aleat i shkëlqyeshëm për këdo që kërkon të humbasë…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 20210

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
NatyraMay 30, 20210

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur…

Artikujt e fundit

Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit

Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit

NatyraJune 12, 2021

Nga Altin Joka/Megjithëse shoqëria jonë është e vetëdijshme për rreziqet shëndetësore të varësisë nga ilaçet e forta,ilaçet që po bëjnë më shumë dëm gjenden në ushqimin tonë. Shumica prej nesh…

Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?

Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?

NatyraJune 11, 2021

Pjatalarësja është një nga pajisjet më të njohura: nuk ka asgjë më të përshtatshme, pasi të keni shërbyer një darkë të shkëlqyeshme, sesa të mos shqetësoheni se duhet të lani…

Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit

Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit

NatyraJune 10, 2021

Supë pule konsiderohet si një pjatë dietike, e cila rekomandohet për pacientët në procesin e rehabilitimit nga sëmundjet serioze dhe për fëmijët në procesin e rritjes dhe zhvillimit. Për disa…

A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?

A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?

NatyraJune 5, 2021

Nëse po atëherë duhet të dini se kjo ka disa arsye pse ndodh. Mpirja vjen si pasojë e lodhjes kur keni aktivitet fizik, por kur juve keni pushuar dhe keni…

Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat

Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat

NatyraJune 5, 2021

Ka shumë çajra dhe infuzione që ju ndihmojnë të humbni peshë, dhe çaji i kamomilit është një prej tyre. Është një aleat i shkëlqyeshëm për këdo që kërkon të humbasë…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit

NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

Ushqimet Bio

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
NatyraMay 30, 2021

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur…

Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
NatyraMay 12, 2021

Megjithëse ka dieta të njohura që nuk rekomandojnë të hani mollë për shkak të se përmbajnë numër të lartë të karbohidrateve, informacioni se mollët nuk mund t’ju ndihmojnë të humbni…

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
NatyraApril 30, 2021

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…

Portokalli me shegë, miti që mbijeton
Portokalli me shegë, miti që mbijeton
NatyraApril 10, 2021

nga Selim Kurti Pothuaj gjithë njerëzit e zakonshëm besojnë se portokalli me shije të athët dhe i kuq si shega, është fryt i shartimit të shegës me portokall ose i…

Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut
Ja ku ti gjejmë vitaminat,A,B1,B2,E,K të nevojshme për trupin e njeriut
NatyraMarch 13, 2021

Vitaminat janë të domosdoshme për organizmin. Megjithatë, a e dini në cilat ushqime t’i gjeni ato?Vitamina A/ Ushqimet ku mund ta gjeni: Patatet e ëmbla, karrotat, spinaqi, drithërat e pasuruara.…

Shendeti

Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit
Yndyrnat, sheqeri dhe kripa heroina e re e trupit
NatyraJune 12, 2021

Nga Altin Joka/Megjithëse shoqëria jonë është e vetëdijshme për rreziqet shëndetësore të varësisë nga ilaçet e forta,ilaçet që po bëjnë më shumë dëm gjenden në ushqimin tonë. Shumica prej nesh…

Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit
Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit
NatyraJune 10, 2021

Supë pule konsiderohet si një pjatë dietike, e cila rekomandohet për pacientët në procesin e rehabilitimit nga sëmundjet serioze dhe për fëmijët në procesin e rritjes dhe zhvillimit. Për disa…

A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?
A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë?
NatyraJune 5, 2021

Nëse po atëherë duhet të dini se kjo ka disa arsye pse ndodh. Mpirja vjen si pasojë e lodhjes kur keni aktivitet fizik, por kur juve keni pushuar dhe keni…

Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
NatyraJune 5, 2021

Ka shumë çajra dhe infuzione që ju ndihmojnë të humbni peshë, dhe çaji i kamomilit është një prej tyre. Është një aleat i shkëlqyeshëm për këdo që kërkon të humbasë…

Çfarë përfshin dieta e Mbrëtëreshës Elizabet
Çfarë përfshin dieta e Mbrëtëreshës Elizabet
NatyraMay 17, 2021

Ajo ha kryesisht ushqime të bazuara në proteina, e preferuara e saj është peshku i pjekur në skarë dhe shkon me gjithçka me perime të çdo lloji, nga spinaqi te…

Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
NatyraMay 12, 2021

Megjithëse ka dieta të njohura që nuk rekomandojnë të hani mollë për shkak të se përmbajnë numër të lartë të karbohidrateve, informacioni se mollët nuk mund t’ju ndihmojnë të humbni…

Natyra

Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
Çaji i Kamomilit, lufton stresin, qetëson trupin dhe mbron nga toksinat
NatyraJune 5, 2021

Ka shumë çajra dhe infuzione që ju ndihmojnë të humbni peshë, dhe çaji i kamomilit është një prej tyre. Është një aleat i shkëlqyeshëm për këdo që kërkon të humbasë…

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
NatyraMay 30, 2021

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur…

Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
Ja disa arsye pse ujin nuk duhet ta pimë në këmbë…
NatyraMarch 14, 2021

Kohët e fundit shkenca ka bërë një zbulim të veçantë e cila lidhet me mënyrën sesi duhet të pihet uji. Kjo duket e çuditshme por pozita e trupit dhe e…

Udhëtarë të përkohshëm në një karvan jo të përhershëm
Udhëtarë të përkohshëm në një karvan jo të përhershëm
NatyraMarch 12, 2021

nga Selim Kurti Eshte nje liber i botuar se fundmi ne shqip. Perkthyer mjeshterisht prej Vladimir Banushit.Nje koncentrat i historise “totale”, pra i ngjarjeve me te rendesishme qe kane ndodhur…

Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
Luleshtrydhja e egër, me fuqi antibakteriale, antioksiduese, antivirale
NatyraFebruary 21, 2021

Luleshtrydhet e egra janë anëtare te familjes së trëndafilave, dhe në fakt lulet e saj të vogla, të bardha, secila i ngjan një trëndafili të vogël. Ekzistojnë një numër shpjegimesh…

Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
Kungulli njomë i pasur me vitamina, parandalon sulmet në tru dhe zemër
NatyraFebruary 15, 2021

Kungull i njomë është një ushqim shumë alkalik që është një nga perimet më të buta dhe më të lehta për tu tretur. Kungulli i njomë është një burim i…

Teknologji

Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
NatyraJune 11, 2021

Pjatalarësja është një nga pajisjet më të njohura: nuk ka asgjë më të përshtatshme, pasi të keni shërbyer një darkë të shkëlqyeshme, sesa të mos shqetësoheni se duhet të lani…

Një gjen riparues i ADN-së, çelësi i jetëgjatësisë
Një gjen riparues i ADN-së, çelësi i jetëgjatësisë
NatyraMay 23, 2021

nga Selim Kurti Dihej teorikisht se aftesia veteriparuese e ADN-se percakton se sa gjate do te jetoje individi.Plakja eshte nje faktor risku per mjaft semundje dhe gjendje te tjera klinike.Studimi…

Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
NatyraMarch 29, 2021

Vetëm dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin. Ja se si – dhe si mund t’i ndihmoni ata të zhvillojnë këto aftësi.…

Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
NatyraMarch 24, 2021

Një vaksinë e koronavirusit që ekziston në formë pilule mund të hyjë në fazat e para të provave klinike këtë vit.Oravax, kompania që punon mbi substancën, njoftoi në një njoftim…

Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
NatyraMarch 16, 2021

nga Selim Kurti Kushdo e ka kaluar semundjen prej SARS-CoV-2 dhe eshte sheruar – lehtesisht a me mundim – prej Covidit, vuan nje dileme tjeter: sa kohe mund te jem…

Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
Aeroporti i Rinasit ul tarifat për pasagjerët, gati hyrja e RyanAir
NatyraJanuary 27, 2021

Tirana International Airport (TIA) ka njoftuar uljen e tarifës së pasagjerit dhe ka bërë të ditur një plan ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e…

Ushtrime

Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
NatyraMarch 9, 2021

Miliona njerez po luftojnë me shtimin e peshës dhe prapëseprapë çfarë fshihet pas kësaj çështje gjithëpërfshirëse është ende e panjohur në komunitetet mjekësore konvencionale dhe shëndetësore alternative. Pothuajse ekskluzivisht, do…

9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
NatyraMarch 6, 2021

Imazhi juaj është më i rëndësishmiBëni shtrëngimin e dorës tuaj fortë. Mos u mundoni të prisni dorën e personit tjetër, por përpiquni ta shtrëngoni fort në përshëndetje. Bëni thembrat tuaja…

Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
NatyraJanuary 29, 2021

🚶‍♀️🏃‍♀️ Përfitimet e ecjes së shpejtë një ose dy orë për sa i përket shëndetit janë të dukshme. Çfarë është e mirë nga te ecurit shpejt? Le të zbulojmë së…

5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
NatyraJanuary 27, 2021

🧠 Në botën e sotme, ndihet sikur ju tërhiqeni vazhdimisht në shume drejtime të ndryshme. Ka kërkesa në punë, afate për t’u përmbushur dhe një shef i keq për të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
NatyraOctober 28, 2020

🍊Përfitimet shëndetësore të mandarinës përfshijnë: ◽️Mandarina përmban Vitamina A, B dhe një nivel të lartë të Vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira, parandalon infeksionet, ngërçet…

Kujdesi

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
NatyraMarch 26, 2021

Autori: Yogesh Kumar “Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve. Jo më pak!Bukuria e moshes rinore vlerësohet vetëm në kulturën moderne sepse nuk paraqet aq shumë kërcënim shpirtëror…

Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
NatyraMarch 17, 2021

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të përsosur, dhe disa nga truket që përdorin për të arritur këtë janë mjaft të pazakonta. Por nëse nuk jeni gati…

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
NatyraMarch 15, 2021

I përdorur kryesisht në gatim, vaji i kokosit është një produkt që vitet e fundit ka fituar gjithashtu popullaritet të madh në zona të tjera, siç janë produktet kozmetikë, për…

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj
NatyraFebruary 8, 2021

Perfitimet shëndetësore te uthulles se molles.▫️Diuretik▫️Antibakteriale▫️Ndihmon tretjen▫️Promovon asimilimin e ushqimit▫️Redukton ënjtjen e barkut▫️Alkaliziuese▫️Veprim Anti-inflamator▫️Stimulon sistemin imunitar Tek uthulla e molles gjejmë një fibër që është veçanërisht e rëndësishme për procesin…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x