Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
NatyraJuly 22, 20210

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e…

Mentja, barishtja shumë e pasur me vlera ushqyese e vlera për shëndetin. Ja çfarë duhet të dini
Mentja, barishtja shumë e pasur me vlera ushqyese e vlera për shëndetin. Ja çfarë duhet të dini
NatyraJuly 22, 20210

Mentja është një barishte shumë e pasur në ushqyes e vlera për shëndetin. Vitaminat dhe mineralet që ajo përmban e rendisin atë ndër erëzat dhe barishtet më të shëndetshme për…

Nuhatja, përtej shqisës
Nuhatja, përtej shqisës
NatyraJuly 17, 20210

nga Selim Kurti Ndërsa për kafshët është shqisa që mundëson komunkimin, gjetjen e ushqimit, të partnerit dhe sigurimin e mbijetesës, te njerëzit është edhe burim ndjenjash të larmishme kënaqësie e…

Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
NatyraJuly 6, 20210

nga Selim Kurti Ende nuk kuptohet mirë përse duhet të zotërojë riprodhimi seksual mbi atë aseksual!Sepse ky i dyti – në pikëpamje evolutive – është i menjëhershëm dhe funksional. Sipas…

Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini
Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini
NatyraJuly 6, 20210

. Në një studim të Environmental Working Group (EWG) i cili është një grup aktivistësh amerikanë të specializuar në kërkime për mbrojtjen e prodhimeve bujqësore nga kimikatet toksike, ndotësve të…

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
NatyraJuly 5, 20210

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël…

Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
NatyraJuly 5, 20210

DIETOLOGE: Dea Karabaxhaku Me nxehjen e motit, trupi juaj fillon të djersitet për ta rregulluar temperaturën e vet. Ju i keni 2.6 milionë gjëndra të djersës, të cilat punojnë për…

Artikujt e fundit

Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit

Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit

NatyraJuly 22, 2021

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e…

Mentja, barishtja shumë e pasur me vlera ushqyese e vlera për shëndetin. Ja çfarë duhet të dini

Mentja, barishtja shumë e pasur me vlera ushqyese e vlera për shëndetin. Ja çfarë duhet të dini

NatyraJuly 22, 2021

Mentja është një barishte shumë e pasur në ushqyes e vlera për shëndetin. Vitaminat dhe mineralet që ajo përmban e rendisin atë ndër erëzat dhe barishtet më të shëndetshme për…

Nuhatja, përtej shqisës

Nuhatja, përtej shqisës

NatyraJuly 17, 2021

nga Selim Kurti Ndërsa për kafshët është shqisa që mundëson komunkimin, gjetjen e ushqimit, të partnerit dhe sigurimin e mbijetesës, te njerëzit është edhe burim ndjenjash të larmishme kënaqësie e…

Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze

Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze

NatyraJuly 6, 2021

nga Selim Kurti Ende nuk kuptohet mirë përse duhet të zotërojë riprodhimi seksual mbi atë aseksual!Sepse ky i dyti – në pikëpamje evolutive – është i menjëhershëm dhe funksional. Sipas…

Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini

Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini

NatyraJuly 6, 2021

. Në një studim të Environmental Working Group (EWG) i cili është një grup aktivistësh amerikanë të specializuar në kërkime për mbrojtjen e prodhimeve bujqësore nga kimikatet toksike, ndotësve të…

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte

NatyraJuly 5, 2021

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël…

Ushqimet Bio

Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
NatyraJuly 22, 2021

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e…

Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
NatyraJuly 5, 2021

DIETOLOGE: Dea Karabaxhaku Me nxehjen e motit, trupi juaj fillon të djersitet për ta rregulluar temperaturën e vet. Ju i keni 2.6 milionë gjëndra të djersës, të cilat punojnë për…

Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
NatyraJune 29, 2021

Gjethja e hithrës është një adaptogen yll, ideal për të mbështetur trupat tanë gjatë periudhave të stresit. Gjethja e hithrës përmban një oqean të gjerë me më shumë se 700…

Ja personat që nuk duhet të konsumojnë qershi…
Ja personat që nuk duhet të konsumojnë qershi…
NatyraJune 24, 2021

Qershori është muaji i qershive. Ky frut piqet në stinën e nxehtë dhe rezervon energjinë “Yang”. Në librat e mjekësisë kineze janë shënuar gjerësisht vlerat magjike mjekësore të qershisë, veçanërisht…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
NatyraMay 30, 2021

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur…

Shendeti

Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
NatyraJuly 22, 2021

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e…

Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini
Kimikatet në fruta-perimet që konsumojnë përditë…çfarë duhet të dini
NatyraJuly 6, 2021

. Në një studim të Environmental Working Group (EWG) i cili është një grup aktivistësh amerikanë të specializuar në kërkime për mbrojtjen e prodhimeve bujqësore nga kimikatet toksike, ndotësve të…

Birra, më shumë se një pije alkoolike!
Birra, më shumë se një pije alkoolike!
NatyraJuly 5, 2021

nga Selim Kurti Birra nuk është thjesht një pije që na shuan etjen.Atë e pijmë me kënaqësi, sidomos ditëve të nxehta.Nën ethet e një ndeshjeje futbolli -e shoqëruar me kikirikë,…

Vitaminat B janë të ndryshme nga njëra-tjetra: zbuloni funksionet e tyre
Vitaminat B janë të ndryshme nga njëra-tjetra: zbuloni funksionet e tyre
NatyraJuly 4, 2021

Vitaminat B janë të ndryshme dhe të ndryshme nga njëra-tjetra: zbuloni funksionet e tyre.Vitaminat B janë një grup i vitaminave thelbësore për një dietë të saktë dhe vetitë e tyre…

Tre metoda natyrale për të zbardhur dhëmbët tuaj…
Tre metoda natyrale për të zbardhur dhëmbët tuaj…
NatyraJune 30, 2021

Zbardhja e dhëmbëve është një industri miliona dollarëshe, por shumë shpesh kimikatet që ata shesin në supermarket mund të dëmtojnë dhëmbët dhe të rrisin ndjeshmërinë e tyre për një periudhë…

Rëndësia e Vitaminës D për trupin tuaj. Ja cilat janë ushqimet e pasura me…
Rëndësia e Vitaminës D për trupin tuaj. Ja cilat janë ushqimet e pasura me…
NatyraJune 25, 2021

Vitamina D mbulon një sërë funksionesh të rëndësishme në organizmin e njeriut mes të cilave: • Nxit përthithjen e kalciumit nga sistemi i tretjes• Mban në normë nivelet e kalciumit…

Natyra

Nuhatja, përtej shqisës
Nuhatja, përtej shqisës
NatyraJuly 17, 2021

nga Selim Kurti Ndërsa për kafshët është shqisa që mundëson komunkimin, gjetjen e ushqimit, të partnerit dhe sigurimin e mbijetesës, te njerëzit është edhe burim ndjenjash të larmishme kënaqësie e…

Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
NatyraJuly 6, 2021

nga Selim Kurti Ende nuk kuptohet mirë përse duhet të zotërojë riprodhimi seksual mbi atë aseksual!Sepse ky i dyti – në pikëpamje evolutive – është i menjëhershëm dhe funksional. Sipas…

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
NatyraJuly 5, 2021

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël…

Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
NatyraJuly 5, 2021

DIETOLOGE: Dea Karabaxhaku Me nxehjen e motit, trupi juaj fillon të djersitet për ta rregulluar temperaturën e vet. Ju i keni 2.6 milionë gjëndra të djersës, të cilat punojnë për…

Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
NatyraJune 29, 2021

Gjethja e hithrës është një adaptogen yll, ideal për të mbështetur trupat tanë gjatë periudhave të stresit. Gjethja e hithrës përmban një oqean të gjerë me më shumë se 700…

Rëndësia e Vitaminës D për trupin tuaj. Ja cilat janë ushqimet e pasura me…
Rëndësia e Vitaminës D për trupin tuaj. Ja cilat janë ushqimet e pasura me…
NatyraJune 25, 2021

Vitamina D mbulon një sërë funksionesh të rëndësishme në organizmin e njeriut mes të cilave: • Nxit përthithjen e kalciumit nga sistemi i tretjes• Mban në normë nivelet e kalciumit…

Teknologji

Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
Riprodhimi seksual, një “terapi” antikanceroze
NatyraJuly 6, 2021

nga Selim Kurti Ende nuk kuptohet mirë përse duhet të zotërojë riprodhimi seksual mbi atë aseksual!Sepse ky i dyti – në pikëpamje evolutive – është i menjëhershëm dhe funksional. Sipas…

Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
Si ta pastroni pjatalarsen me përbërës natyralë?
NatyraJune 11, 2021

Pjatalarësja është një nga pajisjet më të njohura: nuk ka asgjë më të përshtatshme, pasi të keni shërbyer një darkë të shkëlqyeshme, sesa të mos shqetësoheni se duhet të lani…

Një gjen riparues i ADN-së, çelësi i jetëgjatësisë
Një gjen riparues i ADN-së, çelësi i jetëgjatësisë
NatyraMay 23, 2021

nga Selim Kurti Dihej teorikisht se aftesia veteriparuese e ADN-se percakton se sa gjate do te jetoje individi.Plakja eshte nje faktor risku per mjaft semundje dhe gjendje te tjera klinike.Studimi…

Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
Dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin
NatyraMarch 29, 2021

Vetëm dëgjimi i dy gjuhëve i ndihmon bebet të zhvillojnë aftësi njohëse para se të flasin. Ja se si – dhe si mund t’i ndihmoni ata të zhvillojnë këto aftësi.…

Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
Vaksina COVID-19 në formën e pilulës është vendosur të hyjë në provat e para klinike
NatyraMarch 24, 2021

Një vaksinë e koronavirusit që ekziston në formë pilule mund të hyjë në fazat e para të provave klinike këtë vit.Oravax, kompania që punon mbi substancën, njoftoi në një njoftim…

Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
Sa zgjat kujtesa imune nga Covid-19?
NatyraMarch 16, 2021

nga Selim Kurti Kushdo e ka kaluar semundjen prej SARS-CoV-2 dhe eshte sheruar – lehtesisht a me mundim – prej Covidit, vuan nje dileme tjeter: sa kohe mund te jem…

Ushtrime

Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
Zbulohen arsyet e panjohura të shtimit në peshë. Ja si ti shmangni…
NatyraMarch 9, 2021

Miliona njerez po luftojnë me shtimin e peshës dhe prapëseprapë çfarë fshihet pas kësaj çështje gjithëpërfshirëse është ende e panjohur në komunitetet mjekësore konvencionale dhe shëndetësore alternative. Pothuajse ekskluzivisht, do…

9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
9 këshilla për një grua që dëshiron të jetë e fortë dhe e pavarur
NatyraMarch 6, 2021

Imazhi juaj është më i rëndësishmiBëni shtrëngimin e dorës tuaj fortë. Mos u mundoni të prisni dorën e personit tjetër, por përpiquni ta shtrëngoni fort në përshëndetje. Bëni thembrat tuaja…

Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
Zbuloni përfitimet e një ecje të shpëjtë tek shëndeti juaj
NatyraJanuary 29, 2021

🚶‍♀️🏃‍♀️ Përfitimet e ecjes së shpejtë një ose dy orë për sa i përket shëndetit janë të dukshme. Çfarë është e mirë nga te ecurit shpejt? Le të zbulojmë së…

5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
5 mënyra sesi stresi ndikon në trupin tuaj
NatyraJanuary 27, 2021

🧠 Në botën e sotme, ndihet sikur ju tërhiqeni vazhdimisht në shume drejtime të ndryshme. Ka kërkesa në punë, afate për t’u përmbushur dhe një shef i keq për të…

Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
Pas festave rikthehuni në formë natyrshëm. Ja si të pastroni trupin nga toksinat e tepërta
NatyraJanuary 6, 2021

Ja se si të ktheheni në formë natyrshëm, duke pastruar trupin nga toksinat e tepërta:▫️Para së gjithash, shmangni agjërimin sepse duke bërë kështu ju ngadalësoni metabolizmin tuaj, duke marrë efektin…

Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
Përfitimet shëndetësore të mandarinës dhe si mund ti kombinoni
NatyraOctober 28, 2020

🍊Përfitimet shëndetësore të mandarinës përfshijnë: ◽️Mandarina përmban Vitamina A, B dhe një nivel të lartë të Vitaminës C, një antioksidant i fuqishëm që neutralizon radikalet e lira, parandalon infeksionet, ngërçet…

Kujdesi

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte
NatyraJuly 5, 2021

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël…

Bukuria, pushteti magjepsës… pse gjejnë punë kollaj, fitojnë shumë para
Bukuria, pushteti magjepsës… pse gjejnë punë kollaj, fitojnë shumë para
NatyraJune 27, 2021

nga Selim Kurti Bukuria “shitet” më shpejt e më shtrenjtë se sa vlerat e tjera që kemi nën lëkurë. Psikologët kanë provuar se një fytyre të bukur i shërbejmë me…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”
NatyraMarch 26, 2021

Autori: Yogesh Kumar “Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve. Jo më pak!Bukuria e moshes rinore vlerësohet vetëm në kulturën moderne sepse nuk paraqet aq shumë kërcënim shpirtëror…

Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…
NatyraMarch 17, 2021

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të përsosur, dhe disa nga truket që përdorin për të arritur këtë janë mjaft të pazakonta. Por nëse nuk jeni gati…

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj
NatyraMarch 15, 2021

I përdorur kryesisht në gatim, vaji i kokosit është një produkt që vitet e fundit ka fituar gjithashtu popullaritet të madh në zona të tjera, siç janë produktet kozmetikë, për…

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x