Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut
NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
Një lugë uthull molle për 30 ditë parandalon këto probleme me shëndetin
NatyraJanuary 8, 2021

Uthulla është përdorur për mijëvjeçarë për të ruajtur ushqimet dhe për t’i aromatizuar ato. Hipokrati shkroi për përfitimet terapeutike të uthullës dhe e ka përmendur disa herë në librat e…

Mungesa e hekurit në trup jep lodhje, dhimbje koke, zbehje, thonj dhe flokë të brishtë, ndjeshmëri ndaj infeksioneve, nervozizëm
Mungesa e hekurit në trup jep lodhje, dhimbje koke, zbehje, thonj dhe flokë të brishtë, ndjeshmëri ndaj infeksioneve, nervozizëm
NatyraDecember 2, 2020

Një në tre persona në botë vuan nga mungesa e hekurit dhe ky është një nga problemet më të neglizhuara, megjithëse identifikohet lehtësisht me një test gjaku. Është, në fakt,…

12 gjëra që duhet t’i dini për shegën, dhe askush nuk ju ka thënë…
12 gjëra që duhet t’i dini për shegën, dhe askush nuk ju ka thënë…
NatyraNovember 10, 2020

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat…

Vaji i ullirit, dhjetëra përfitime shëndetësore të përdorimit të saj
Vaji i ullirit, dhjetëra përfitime shëndetësore të përdorimit të saj
NatyraNovember 3, 2020

Pema e ullirit është ndoshta një nga më emblematikët e kulturës sonë.Vaji i ullirit është një nga më të shëndetshmit dhe dhjetëra përfitime shëndetësore lidhen me konsumimin e tij.Por edhe…

20 Përfitime të pabesueshme shëndetësore të pirjes së lëngut të majdanozit
20 Përfitime të pabesueshme shëndetësore të pirjes së lëngut të majdanozit
NatyraNovember 2, 2020

Majdanozi mbron trurin tuaj nga kadmiumiKadmiumi mund të çojë në probleme të zemrës, osteoporozë dhe kancer. Një studim i efektit të lëngut të majdanozit tek minjtë shtatzënë tregoi se një…

Vitaminat B luajnë një rol jetësor në ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies
Vitaminat B luajnë një rol jetësor në ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies
NatyraOctober 31, 2020

Vitaminat B luajnë një rol jetësor në ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies. Si blloqet ndërtuese të një trupi të shëndetshëm, vitaminat B kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në nivelet tuaja…

Sherebela: për të qetësuar kollën, irritimin e fytit, forcon flokun
Sherebela: për të qetësuar kollën, irritimin e fytit, forcon flokun
NatyraOctober 27, 2020

Sherebela (salvia officinalis).Eshte nje bime mjeksore shume e dobishme per shume semundje te ndryshme,permban ne vetvete kalcim,zink,magnez,potas,vit B kompleks rreshira, enzima tanine acid kafeik, nikotinik etj..Perdoret per te stimuluar tretjen…