Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte

Rëndësia e ujit të detit në shëndetin e organizmit të njeriut – 5 fakte

NatyraJuly 5, 2021

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël…

Bukuria, pushteti magjepsës… pse gjejnë punë kollaj, fitojnë shumë para

Bukuria, pushteti magjepsës… pse gjejnë punë kollaj, fitojnë shumë para

NatyraJune 27, 2021

nga Selim Kurti Bukuria “shitet” më shpejt e më shtrenjtë se sa vlerat e tjera që kemi nën lëkurë. Psikologët kanë provuar se një fytyre të bukur i shërbejmë me…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit

NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”

“Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve”

NatyraMarch 26, 2021

Autori: Yogesh Kumar “Gratë bëhen më të bukura me kalimin e viteve. Jo më pak!Bukuria e moshes rinore vlerësohet vetëm në kulturën moderne sepse nuk paraqet aq shumë kërcënim shpirtëror…

Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…

Zbulohet sekreti i grave japoneze për një lëkurë plot shkëlqim…

NatyraMarch 17, 2021

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të përsosur, dhe disa nga truket që përdorin për të arritur këtë janë mjaft të pazakonta. Por nëse nuk jeni gati…

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj

7 përdorime kozmetike të vajit të kokosit, për lëkurën tuaj

NatyraMarch 15, 2021

I përdorur kryesisht në gatim, vaji i kokosit është një produkt që vitet e fundit ka fituar gjithashtu popullaritet të madh në zona të tjera, siç janë produktet kozmetikë, për…

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut

Farat e lirit: forcon lëkurën fhe flokët, lehtësojnë ulçërën e stomakut

NatyraMarch 3, 2021

Kur të keni lexuar të gjitha përfitimet e farave të lirit, nuk do të dëshironi kurrë të bëni pa to.Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve esenciale…

Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj

Ja përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës në trupin tuaj

NatyraFebruary 8, 2021

Perfitimet shëndetësore te uthulles se molles.▫️Diuretik▫️Antibakteriale▫️Ndihmon tretjen▫️Promovon asimilimin e ushqimit▫️Redukton ënjtjen e barkut▫️Alkaliziuese▫️Veprim Anti-inflamator▫️Stimulon sistemin imunitar Tek uthulla e molles gjejmë një fibër që është veçanërisht e rëndësishme për procesin…