Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…

Përfitimet speciale të limonit për shëndetin tuaj. Ul kolesterolin, enët e gjakut…

🍋 Nëse po mendoni se për çfarë bën mirë limoni, dijeni se përfitimet e këtij fruti janë me të vërtetë të pafund.
Falë përmbajtjes së vitaminave dhe kripërave minerale, ju ndihmon të qëndroni të shëndetshëm dhe të keni energjinë e nevojshme në çdo kohë të ditës; ul kolesterolin, ndihmon në luftimin e tij dhe mirëmbajtjen e mirëqenies së enëve të gjakut, duke u bërë një ndihmë për qarkullimin.

Limoni ka veti astringjente, prandaj mund të jetë i dobishëm në rast diarreje; nëse merret në mëngjes, lëngu i limonit me ujë të ngrohtë, sidoqoftë, ndihmon lëvizjet e zorrëve dhe evakuimin.

Limoni arrin të ndihmojë aktivitetin adekuat të zorrëve, duke vepruar posaçërisht në lëvizjet peristaltike dhe për këtë arsye ndihmon në tretjen. Në këtë mënyrë ai është në gjendje të përcaktojë rregullsinë e duhur, edhe sepse është e njohur për vetitë e saj astrigjente. Gjëja ideale do të ishte të pimë lëng limoni të përzier me ujë të ngrohtë si gjëja e parë në mëngjes.

Meqenëse është e pasur me vitaminë C, është shumë efektive në kundërveprimin me çrregullimet e frymëmarrjes. Në këtë kuptim, lëngu i frutave mund të jetë shumë i dobishëm për ata që vendosin të ecin në malet e larta, në rast se ndodh një mungesë oksigjeni.

Veprim kundër kolesterolit.
Ka një numër studimesh shkencore që kanë nxjerrë në pah se si tangeritina, një përbërës i pranishëm në lëvoren e limonit, mund të provojë të jetë i rëndësishëm për të mbajtur nën kontroll nivelet e kolesterolit.

Lëngu i limonit mund të përdoret gjithashtu lokalisht për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit; mund të ndalojë gjakderdhjen e mishit të dhëmbëve; arrin të përmirësojë erën e keqe të gojës; mund të përdoret për pastrimin e rregullt të dhëmbëve, duke përdorur pastë dhëmbësh limoni ose duke shtuar disa pika në produktin që zakonisht përdorim.

Mos harroni vetitë kozmetike të limonit, i cili vepron si një ilaç i vërtetë kundër plakjes së lëkurës, duke hequr rrudhat dhe pikat e zeza.

Eshte gjithashtu një antiseptik natyral dhe për këtë arsye trajton djegiet nga dielli, pickimet e bletëve, aknet dhe ekzemën.

Nëse aplikohet në lëkurën e kokës, mund të luftojë disa probleme që prekin flokët, të tilla si, për shembull, rënia e tyre ose zbokthi. Arrin të japë një shkëlqim natyral: provoni të bëni shpëlarjen e fundit me ujë dhe lëng limoni, do të shihni se luspat e flokëve do të mbyllen (falë pH acidit) dhe flokët do të jenë më të shkëlqyeshëm.

Midis vetive të tjera terapeutike, ekziston edhe ajo e ndihmës për ata që janë mbipeshë për të humbur peshë. Për këtë qëllim, lëngu duhet të merret me ujë të ngrohtë dhe mjaltë, duke mos harruar kurrë të shoqërojë gjithçka me një dietë me pak kalori; me efektivitet të madh, për shembull, është dieta me limon që ju lejon të heqni qafe peshën e tepërt në vetëm një javë.

Limoni është i aftë të kundërveprojë veprimin e radikalëve të lirë, përgjegjësi kryesor për plakjen qelizore të të gjithë organizmit. Në këtë kuptim arrin të luajë një rol vendimtar, gjithashtu të ketë një fytyrë më të freskët dhe më të re. E gjithë kjo është për shkak të përbërësve të tij ushqyes.

Forcimin e enëve të gjakut është e mundur falë pranisë së vitaminës P, e cila është shumë e rëndësishme për ato që kanë të bëjnë me parandalimin e gjakderdhjes së brendshme. Gjithmonë është kjo vitaminë që do të kryejë një veprim të favorshëm në rregullimin e presionit të gjakut.

Një përbërës tjetër është në gjendje të zvogëlojë disa simptoma që lidhen me sëmundjet e syve. Midis këtyre edhe ato të retinopatisë, të cilat mund të shkaktohen nga diabeti. Ndër të tjera,mund të luftojë efektet negative që kanë fenomenet oksiduese në trup.

Limoni nuk ka kundërindikacione të veçanta, megjithëse është mirë t’i kushtohet vëmendje në rast të alergjive ose intolerancave specifike. Vëmendje gjithashtu në rast të përjashtimeve

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x