Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit

Supë Pule – Përfitimet, Dëmet dhe Rregullat e Gatimit


Supë pule konsiderohet si një pjatë dietike, e cila rekomandohet për pacientët në procesin e rehabilitimit nga sëmundjet serioze dhe për fëmijët në procesin e rritjes dhe zhvillimit. Për disa njerëz, lëngu i pulës është një produkt i preferuar i kuzhinës, ndërsa për të tjerët është i vetmi kurë për një hangove

Kohët e fundit, ka pasur vërejtje rreth rreziqeve të lëngut të pulës. Shumë nutricionistë dhe nutricionistë argumentojnë se zierja e mishit të pulës dhe eshtrave është e dëmshme, pasi të gjitha substancat e dëmshme, si dhe yndyra e tepërt dhe kolesteroli, kalojnë në ujë gjatë gatimit.

Cila është përdorimi i lëngut të pulës
Supë pule është një produkt i ngopur me substanca të dobishme: aminoacide, acide yndyrore të pangopura dhe peptide. Nëse gjatë gatimit, lëngut i shtohen perime dhe erëza, kjo rrit përfitimet e supës. Karakteristikat e dobishme të hudhrës dhe qepëve e bëjnë lëngun e pulës një profilaktik kundër ftohjeve dhe viruseve. Perimet rrënjë shtohen në supë: karota, parsnip dhe rrënjë selino.

Duke ngrënë lëng pule të nxehtë, mund të përmirësoni punën e traktit tretës, të stimuloni punën e stomakut dhe duodenit.

Shfaqet lëngu i pulës për pacientët me gastrit. Duke tërhequr “acid” të tepërt nga stomaku, produkti lehtëson gjendjen. Përmbajtja e cisteinës, një aminoacid, bën të mundur hollimin e gëlbazës dhe lehtësimin e gjendjes në sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes – bronkit dhe trakeit.

Supë pule është e mirë për ata që kanë probleme me shërimin e frakturave. Shumë substanca treten nga kockat dhe kërci, dhe kur gëlltiten, ato kanë një efekt pozitiv në gjendjen e kockave, kërcit dhe indit lidhor.

Supa e nxehtë e pulës është një koncentrat i lëndëve ushqyese dhe vitaminave që kanë një efekt të dobishëm në sistemin nervor, rregullojnë aktivitetin e zemrës dhe forcojnë sistemin imunitar, prandaj kjo pjatë përfshihet në dietën e njerëzve të dobësuar, të sëmurë dhe që i nënshtrohen operacionit.

Në një dietë, lëngu i pulës mund të konsumohet vetëm në sasi të vogla. Duhet të jetë një zierje e filetave dhe farave të tyre me një përmbajtje minimale të yndyrës.

A ka ndonjë dëm
Supa e pulës është rezultat i gatimit të kockave dhe mishit të pulës. Nutricionistët rekomandojnë prerjen e dhjamit të tepërt nga trupi i shpendëve dhe hedhjen e tij së bashku me lëkurën në mënyrë që vetëm mishi dhe kockat të futen në tigan. Për shkak se industria e pulave përdor aditivë kimikë dhe hormonalë, si dhe antibiotikë dhe ilaçe të tjera, nutricionistët nuk rekomandojnë që të bëhen supë nga pula e blerë në dyqan.

Cila supë është më e shëndetshme
Vetëm supë nga pula e bërë në shtëpi, e cila u rrit në fshat në ajër të pastër dhe u ushqye me bar natyral dhe grurë, mund të konsiderohet e dobishme.

A janë kubat e bukës për ju?
Supa e kubit është një përzierje e aromave, përmirësimit të aromës, yndyrnave të forta dhe mishit dhe pluhurit të kockave. Një produkt i tillë është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit digjestiv. Përdorimi i rregullt i lëngut të kubit rrit rrezikun e shfaqjes së gastritit dhe ulçerave.

Si të gatuajmë supë pule
Derdhni mishin dhe kockat me ujë të ftohtë, sillni një çiban dhe kullojeni ujin, pastaj derdhni ujë të ftohtë, shtoni rrënjë, erëza dhe gatuajini për 30-40 minuta

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x