Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
Fibrat të domosdoshme për stomakun, ulin rrezikun e kancerit dhe kolesterolit
NatyraJuly 22, 2021

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e…

Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
Sa ujë duhet të pini gjatë verës?
NatyraJuly 5, 2021

DIETOLOGE: Dea Karabaxhaku Me nxehjen e motit, trupi juaj fillon të djersitet për ta rregulluar temperaturën e vet. Ju i keni 2.6 milionë gjëndra të djersës, të cilat punojnë për…

Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
Gjethja e hithrës ndihmon riprodhimin, veshkat dhe problemet hormonale
NatyraJune 29, 2021

Gjethja e hithrës është një adaptogen yll, ideal për të mbështetur trupat tanë gjatë periudhave të stresit. Gjethja e hithrës përmban një oqean të gjerë me më shumë se 700…

Ja personat që nuk duhet të konsumojnë qershi…
Ja personat që nuk duhet të konsumojnë qershi…
NatyraJune 24, 2021

Qershori është muaji i qershive. Ky frut piqet në stinën e nxehtë dhe rezervon energjinë “Yang”. Në librat e mjekësisë kineze janë shënuar gjerësisht vlerat magjike mjekësore të qershisë, veçanërisht…

Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
Përfitimet shëndetësore të karrotave, nga lëkura tek parandalimi i kancerit
NatyraJune 4, 2021

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke…

Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
Luleshtrydhet, një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B, të tilla si B6, niacin, acid folik dhe acid pantotenik
NatyraMay 30, 2021

🍓 Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijuara dhe më të vlerësuara në botë. Një përbërës thelbësor i shumë pjatave të ëmbla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur…

Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
Mollët ndihmojnë për të humbur kile, ka 6 mënyra për këtë.
NatyraMay 12, 2021

Megjithëse ka dieta të njohura që nuk rekomandojnë të hani mollë për shkak të se përmbajnë numër të lartë të karbohidrateve, informacioni se mollët nuk mund t’ju ndihmojnë të humbni…

Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
Bishtajat, perimja magjike për sytë, për gratë shtatzënë, lufton kancerin në zorrën e trashë
NatyraApril 30, 2021

Bishtajat përmbajnë vitaminë K e cila është e nevojshme për shëndetin e kockave. Hulumtimet kanë treguar se edhe nëse keni shumë kalcium dhe nivele të ulëta të vitaminës K, mund…